مفقودی گواهینامه رانندگی و نحوه صدور گواهی المثنی

مفقودی گواهینامه رانندگی و گرفتن المثنی

در صورتی که گواهینامۀ خود را گم کرده‌اید، فوراً باید برای گرفتن گواهینامۀ المثنی اقدام کنید. گواهینامۀ رانندگی جزو مدارک شناسایی مهم است. بنابراین برای پیشگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی شما باید ابتدا مفقود شدن آن را گزارش دهید و سپس برای گرفتن گواهینامۀ جدید درخواست دهید. اقدام فوری شما بعد از گم شدن گواهینامه بسیار مهم است. شما می‌توانید گزارش مفقودی را اعلام کرده و سپس در سایت پست‌یافته گواهینامه خود را پیگیری کنید. در این مقاله به صورت گام به گام تمام اقداماتی را توضیح داده‌ایم که باید برای اخذ گواهینامۀ المثنی انجام دهید.

 

پیگیری مفقودی از طریق پست‌یافته گواهینامه 

تمام مدارک شناسایی پیدا شده در سراسر کشور به ادارۀ پست فرستاده می‌شوند. افرادی که مدرکی را پیدا می‌کنند اگر آن را در صندوق پست بیندازند، این مدرک در سامانۀ مدارک یافت‌شدۀ کشور قرار می‌گیرد. این سامانه که با نام «پست یافته» فعالیت می‌کند، تمام مدارک شناسایی یافت‌شده را ثبت می‌کند.

بنابراین در گام نخست برای پی‌گیری گواهینامۀ گم شده، شما باید به سایت پست‌یافته گواهینامه مراجعه کنید و با وارد کردن نام، نام خانوادگی و دیگر مشخصات از پیدا شدن یا نشدن گواهینامۀ مفقودی خود مطلع شوید. همیشه گرفتن یک کپی از مدارک و نگه داشتن آنها در این شرایط به شما کمک می‌کند. در صورتی که مدرک شما پیدا شده باشد، فقط کافی است با در دست داشتن کارت ملی یا شناسنامه به نزدیک‌ترین دفتر پستی بروید. بعد از پر کردن فرم مربوطه، گواهینامۀ شما به نشانی پستی‌تان ارسال می‌شود.

 

آگهی مفقودی گواهینامه رانندگی

طبق قوانین جدید پلیس راهنمایی و رانندگی، متقاضیان دریافت گواهینامۀ المثنی نیازی به درج آگهی مفقودی گواهینامه در روزنامه‌های کثیرالانتشار یا روزنامۀ رسمی ندارند. برای اعلام مفقودی گواهینامه تنها کافی است به نزدیک‌ترین پلیس بعلاوۀ ده بروید و درخواست گواهینامۀ رانندگی المثنی بدهید. در فرم مربوطه علت این درخواست از شما پرسیده می‌شود. بنابراین اگر گواهینامۀ شما دزدیده شده است یا احتمال این وجود دارد که به دست کسی دیگر افتاده باشد، حتماً باید آن را ذکر کنید. خود این دفاتر استعلام اولیه را در این زمینه انجام می‌دهند و در صورت نبودن سابقه‌ای در زمینۀ سوءاستفاده از این مدرک، درخواست شما را ثبت می‌کنند.

 

»»» پلمپ دفاتر

 

مدارک مورد نیاز برای گرفتن گواهینامۀ المثنی

پیش از مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ مدارک زیر را آماده کنید و با خود به همراه داشته باشید:

 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی شناسنامه

همچنین شما باید گروه خونی خود را اظهار کنید و نیز کد پستی و نشانی دقیق پستی محل سکونت خود را برای دریافت گواهینامۀ المثنی بنویسید.

نکتۀ مهم دیگری که باید به آن توجه کرد، آماده بودن برای گرفتن عکس است. عکس شما باید جدید باشد و تمام گردی صورت شما در آن مشخص باشد. بیشتر دفاتر خدمات انتظامی به کیوسک‌های گرفتن عکس مجهز شده‌اند. دقت کنید که برای گرفتن عکس استاندارد و مورد پذیرش یا به اصطلاح بیومتریک، باید موارد زیر را رعایت کنید:

آقایان باید بدون آرایش، عینک، کلاه، کراوات و گردنبند باشند. لباس آنها نباید سفید یا سبز باشد و نیز نباید برچسب یا نوشته‌ای داشته باشند.

خانم‌ها باید با حجاب کامل و بدون آرایش غلیظ و پرسینگ و عینک باشند. مقنعه یا روسری آنها نباید طرح‌دار و شلوغ یا به رنگ‌های سفید و سبز باشد.

بعد از تحویل این مدارک، برای شما معرفی‌نامۀ معاینۀ چشم صادر می‌شود. حال شما باید به یکی از پزشکان معتمدی که نشانی آنها در این برگه آمده است مراجعه کنید و پس از معاینه شدن، به دفتر پلیس +۱۰ بازگردید.

توجه داشته باشید که حضور خود شخص به منظور انگشت‌نگاری الزامی است.

هزینۀ دریافت گواهینامۀ المثنی نیز مبلغ پنجاه و یک هزار تومان (پنجاه هزار تومان بابت تعویض گواهینامه و هزار تومان بابت حق تمبر) است که صرفاً از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان این دفاتر اخذ می‌شود. علاوه بر این، چشم‌پزشکان نیز جداگانه مبلغی را برای انجام معاینات دریافت می‌کنند. گفتنی است که مبلغ نُه هزار و چهارصد تومان نیز بابت عکاسی از شما گرفته می‌شود.

همچنین برای دریافت گواهینامۀ پایه یکم، معرفی‌نامه‌ای برای انجام آزمایش اعتیاد هم صادر می‌شود که باید با مراجعه به آزمایشگاه‌های مورد تأیید ناجا این مرحله نیز انجام بگیرد.

 

 

»»» ثبت شرکت

نحوه گرفتن گواهینامۀ المثنی

پس از تحویل تمام مدارک مورد نیاز برای گرفتن گواهینامۀ المثنی، رسیدی به شما داده می‌شود که دارای اعتبار قانونی است. شما می‌توانید تا زمان صدور گواهینامۀ المثنی، در صورت لزوم آن را به مأموران راهنمایی و رانندگی ارائه دهید. توجه داشته باشید که برای صدور گواهینامۀ المثنی باید دست‌کم شش ماه از تاریخ صدور گواهینامۀ قبلی شما گذشته باشد. همچنین نشان دادن این برگه به مأمور پست هنگام تحویل گواهینامۀ جدید الزامی است. بنابراین باید این رسید را در جایی مطئن و در دسترس نگهدارید و هنگام رانندگی نیز همیشه آن را به همراه داشته باشید.

 

گم شدن گواهینامه المثنی

شرایط دریافت گواهینامۀ المثنی برای بار دوم اندکی دشوار است. طبق آیین‌نامه‌های جدید راهنمایی و رانندگی، شرط دریافت گواهینامۀ جدید المثنی، گذشتن حداقل یک سال از تاریخ صدور کارت المثنی قبلی است. البته اگر حتی کمتر از یک سال از صدور گواهینامۀ المثنی شما می‌گذرد و آن را گم کرده‌اید، همانند قبل به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه و همان مراحل را طی کنید. زیرا اعلام مفقودی گواهینامه راه را بر سوءاستفاده‌های احتمالی می‌بندد. همچنین شما می‌توانید مطمئن باشید که بعد از طی شدن زمان لازم، گواهینامۀ جدید شما بلافاصله به دست شما می‌رسد.

 

سامانه هوشمند آگهی مفقودی

آگهی مفقودی برگ سبز خودرو


«مقالات مشابه» اقدامات ضروری پس از گم شدن، نحوه چاپ آگهی مفقودی و اخذ المثنی برای مدارک زیر:

 

برگ سبز خودرو گواهینامه بیمه خودرو
سند کمپانی خودرو کارت سوخت کارت ملی
کارت خودرو دفترچه بیمه شناسنامه
گذرنامه (پاسپورت) وصیت‌نامه عقدنامه و سند ازدواج
چک و دسته‌چک کارت بازرگانی مدارک دانشگاه
کارت دانشجویی کارت موتورسیکلت گواهینامه موتورسیکلت

 


پرسش و پاسخ‌های جمع‌بندی

در صورت گم شدن گواهینامه رانندگی چه باید کرد؟

پس از مراجعه به سایت پست‌یافته در مرحله نخست، در آنجا می‌توانید با وارد کردن نام، نام خانوادگی و دیگر مشخصات از پیدا شدن یا نشدن گواهینامه‌ی خود اطلاع پیدا کنید. اگر گواهینامه‌ی شما پیدا نشد باید مراحل دریافت گواهینامه‌ی المثنی را پی بگیرید.

آیا پس از گم شدن گواهینامه رانندگی نیاز به انتشار آگهی مفقودی آن است؟

خیر. طبق فوانین جدید پس از مفقودی گواهینامه رانندگی تنها نیاز به مراجعه به نزدیکترین پلیس+۱۰ دارید و نیاز به انتشار آگهی مفقودی وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت گواهینامه المثنی چیست؟

اصل و کپی کارت ملی | اصل و کپی شناسنامه

پیگیری مفقودی از طریق پست‌یافته گواهینامه 

تمام مدارک شناسایی پیدا شده در سراسر کشور به ادارۀ پست فرستاده می‌شوند. افرادی که مدرکی را پیدا می‌کنند اگر آن را در صندوق پست بیندازند، این مدرک در سامانۀ مدارک یافت‌شدۀ کشور قرار می‌گیرد.

 

53 دیدگاه برای “مفقودی گواهینامه رانندگی و نحوه صدور گواهی المثنی

 1. سید حبیب نیاورانی گفته:

  باسلام گواهینامه بنده مفقود شده بود چندی قبل از طریق پست یاب آگاه شدم که پیدا شده مراجعه کردم گفتند به راهور مرزداران با کد ۱۰۴ در تاریخ ۲۰.۱.۹۹ به شماره
  ۲۸۱۸/۵۰۶ ارسال شده لطفا راهنمایی کنید
  سپاسگزارم

 2. سعیدمحمد گفته:

  سلام،آیاجواب گواهی عدم اعتیادازمراکزناجابرای صدورگواهی نامه المثنی پایه یک افرادبالای ۷۰سال نیازبه تأییدازجابی داردیانه؟

 3. محسن گفته:

  سلام
  وقتی گواهی نامه المثنی رو صادر میکنن اعتبارش رو میزنن همون تاریخ قبل یا ده سال اعتبار جدید میدن بهش؟

  • علی گفته:

   با سلام من چند سال پیش گواهی نامم در اثر اتش سوزی از بین رفت و چون تو این مدت ماشین نداشتم اقدامی نکردم حالا هم مفقوده و هم مدتش گذشته و میخوام اقدام کنم چه کار باید بکنم برای مفقودی اقدام کنم یا برای مدت؟

 4. زهرافرخی گفته:

  سلام..گواهینامه من سرقت شد انهم ۳ ماه پیش- رفتم پلیس + ۱۰ و درخواست المثنی دادم وقتی رفتم چشم پزشکی به ساییدگی زانوهام و تصادفهای چندسال پیش گیر داد و گفت بدجور راه میری درحالیکه من هیچ مشکلی در رانندگی نداشته و ندارم و من را فرستادند کمیسیون پزشکی …سابقه تصادف و نمره منفی هم ندارم پانزده ساله که رانندگی میکنم خیلی حالم گرفته شده -ماهیچه های پا خوب کارمیکنه و رابطه خوبی با کلاچ ترمز و گاز دارند حسابی دپرس شدم من توانایی رانندگی با ماشین را دارم چرا دکتر…….

 5. علی گفته:

  سلام من با کسی کار میکردم‌ امروز متوجه شدم گواهینامه منو دزدیده چی باید بکنم

 6. شهلا گفته:

  سلام من گواهینامه و کارت ملی ام را باهم سرقت کردند و مفقود شده برای کارت ملی اقدام کردم که اعلام کردند ۲ سال طول می کشد تا المثنی صادر شود در این حالت یعنی بدون داشتن کارت ملی آیا می توانم برای گواهینامه المثنی اقدام کنم .

 7. لیلا گفته:

  سلام
  خواهرم خارج از کشور گواهینامه اش و گم کرده،چطوری می تونم براش اقدام کنم؟

 8. مجید گفته:

  سلام وعرض ادب
  وقتی گواهی نامه المثنی رو صادر میکنن اعتبارش رو میزنن همون تاریخ قبل یا ده سال اعتبار جدید میدن بهش؟ لطفا جواب بدید

 9. هادی گفته:

  سلام من گواهینامه المثنی گرفته بودم اونو هم گم کردم .آیا برای سومین بار هم گواهینامه میدن یا باید دوباره از اول شرکت کنم؟

 10. محسن گفته:

  سلام
  اگه گواهینامه بین المللی داشته باشی و بعد از اون گواهینامه معمولیت گم بشه و تقاضای المثی بکنی ، گواهینامه بین المللیت باطل میشه یا نه؟!

 11. رضا اکبریان گفته:

  سلام
  اگه اعلام مفقودی گواهی نامه کنی و گواهی المثنی رو بگیری ولی بعداً گواهی نامه اصلی پیدا بشه همچنان اعتبار داره یا نه

 12. ناشناس گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  گواهینامه من ده ساله گم شده و شرایطش نبود که برای بازیابیش اقدام کنم. اگر بعد از ده سال برای المثنی برم مشکلی پیش میاد؟؟

 13. مهناز گفته:

  سلام وقتتون بخیر….من گاهی نامه و کارت ملیمو گم کرده بودم و برای المثنی اقدام کردم….الان پیدا شده …باید چیکار کنم؟ ایا اصلی ها باطل شدن؟

 14. RaSOoL گفته:

  سلام خسته نباشید
  بنده هم گواهینامه رو گم کردم هم تاریخ اعتبارش تموم شده. آیا همین مراحل کافیه یا بخاطر نداشتن تاریخ اعتبار باید کار دیگه ای هم انجام بدم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید ، با تشکر

 15. مجیدبصیرتی گفته:

  باسلام من کیف مدارکم باکارت ملی هوشمندوگواهینامه پایه۲وکارتهای اعتباری بانک ملی۲عددویک عددانصاریاهمان بانک سپه قدیم ومقداری پول نقدودوعددسیم کارت همراه اول باخط جدیدوفتوکپی کارت هاوعکسهای زن وبچه ام کلآداخل کیف جیبی ام مفقودشده وفاقداعتبارمیباشد،لطفآیابنده هرچقدربرداشت نموده مهم نیس فقط مدارک رویکجوری بدستم برسونه چون تمام داروندارم داخل آن کیف بوده التماس میکنم مدارکویکجوری به نزدیکیهای همانجاکه پیداکرده برسونه باسپاس

 16. کاربر گفته:

  سلام من گواهینامه ام چند سال پیش گمشده و تا الان تاریخ اعتبارش هم گذشته. تو این مدت هم نیاز نبود. اگه بخوام الان گواهینامه تمدید شده بگیرم چون قبلا گم شده چکار باید بکنم.

 17. سارا گفته:

  سلام من خارج از ایران زندگی میکنم اینجا گواهینامه ایرانی را تحویل دادم و گواهینامه این کشور را گرفتم حالا برای رانندگی توی ایران همین گواهینامه خارجیم کافیه یا باید تقاضای گواهینامه المثنی بدم؟

 18. سجاد عربی نره گفته:

  با سلام من کارت ملی و گواهینامه و پایان خدمت رو با هم گم کردم . بدون کارت ملی و شناسنامه خالی هم میشه اقدام کرد. لطفا پاسخ سوال من رو بدید.؟

 19. سجاد گفته:

  سلام من گواهینامم مفقود شده چجوری میتونم بفهمم که پیدا شده و الان کجاست؟

 20. اسماعیل گفته:

  سلام برای گرفتن المثنی گواهینامه به تست عدم اعتیاد واجبه؟

 21. محسن گفته:

  سلام
  من ۸ ماهه از گواهینامم میگذره و متاسفانه گم شده
  تو این ۸ ماه کور نشدم ک دوباره پزشک بخوام یا معتاد نمیشم و حتی ی بارم تصادف نکردم
  ایا دوباره لازمه همه مراحل گرفتم المثنی رو انجام بدم؟

 22. محمدرضا نوروزی گفته:

  سلام
  گواهینامه بنده به سرقت رفته است
  اگر زمانی بنده تصادف کنم و بیمه نامه هم داشته باشم ، قوانین به چه نحوی خواهد بود؟؟؟

 23. محمد گفته:

  من امروز درخواست المثنی کردم ،تو این تاریخ مبلغ صدورش ۱۳۸ تومن شد که با عکس که گرفتند تقریبا ۱۹۰تومن .ماشالا

 24. پوریا گفته:

  من شماره گواهینامه و کپی ندارم، ۲۰ ساله گم کردم الان برای پسرم میخوام ماشین ثبت نام کنم. آیا بدون آزمون المثنی میدن؟

 25. احمد معصومی گفته:

  سلام گواهینامه رانندگی پایه دو من یکماه قبل در سانحه آتش سوزی که برایم اتفاق افتاد به همراه مدارک دیگر سوخته چکار کنم

 26. محمود نیک زاد گفته:

  سلام مدت یک هفته است کیف جیبی ام که حاوی تمام مدارکم گواهینامه رانندگی کارت ملی و کارت های بانکی ام گم کردم اگر کسی پیدا کرد به من اطلاع بده و مِمژدگانی بگیرند

 27. ایمان گفته:

  سلام من گواهینامم گم کردم امروز پیامک نمره منفی اومده بزام چکار کنم

 28. ایمان گفته:

  سلام من گواهینامم گم کردم امروز پیامک نمره منفی اومده برام چکار کنم. من ۱۰ساله گواهینامه دارم هیچوقت پلیس نگرفته همش دوربین جریمه شدم

 29. فرشید گفته:

  سلام.حدود ۶ ساله که گواهینامه بنده منقضی شده.چون ماشین نداشتم پیگیرش نشدم الان که خواستم تمدید کنم دیدم مفقود شده!!
  چکار باید بکنم؟

 30. Mohammad گفته:

  سلام من یک ماه پیش تصادف کردم و گواهنامه و مدارک ماشین مقصر پیش من هست و به هیچ عنوان حاضر به پرداخت خسارت و افت قیمت خودرو نمیشه دوستان کسی اطلاع داره آیا اگه خواست برای مدارک المثنی درخواست بده امکان پذیره یا استعلام میکنن

 31. گلی گفته:

  سلام
  من تصادفی داشتم که طرف مقابل مقصر بوده و گواهینامش دست منه. حالا میگه گواهینامه ام رو نمی خوام خسارت هم نمیدم. چطور میتونم برخورد کنم که نتونه اقدام کنه برا المثنی و پلیس یبدونه که گواهینامه دست من هست

 32. احسان گفته:

  سلام گواهینامه ام رو پلیس یکی از شهرستانها گرفته ۴ ساعت راهه تا اونجا میتونم درخواست المثنی بدم

 33. داریوش گفته:

  سلام هنگام تصادف مامور راهنمایی گواهی نامه شخص مقر رو به من داد به عنوان امانت که اون شخص خسارت رو به من پرداخت کنن. حالا از کجا بفهمم که اون شخص نره و گواهی المثنا صادر نکنه برای ندادن خسارت

 34. محمد .موحد گفته:

  سلام .حدود یک هفته پیش کیف پول همراه با کارت ملب .گواهینامه کارت شناسایی ومقداری پول مفقود گردید .درسامانه اشیا مفقودی پست ثبت نام کردم .تا درصورت پیداشدن برایم پیامک بفرستند برای گرفتن المثنی باید اول برای کارت ملی مراجعه کنم بعد گواهینامه؟ ضمنا مراتب را به کالانت ی نیز اعلام وگزارش ان را دریافت کردم .

  • کارشناس آسان ثبت گفته:

   میتوانید با استفاده از این سامانه نسبت به اعلام مفقودی و چاپ هر یک از مدارک مهم گمشده خود مانند : اسناد شرکت ، کارت و سند خودرو یا موتور سیکلت، کارت ملی ، شناسنامه و گواهینامه ، مدرک تحصیلی ، کارت بازرگانی و … در روزنامه کثیرالانتشار به صورت کاملا غیر حضوری اقدام نمایید.
   https://asansabt.com/mafghoodi

 35. محمد گفته:

  باسلام ممنون ومدیون بزرگواران میشم بهم جواب بدندمن گواهینامه ام رادرپاکت نامه هنگام‌تحویل بازنکردم وهمینجوری ازش نگهداری کردم مثل اینکه مادرم هنگام‌ نظافت اتاقم اشتباهی فکرکرده که این پاکت نامه آشغال هست وانداختش توسطل زباله الان باوجودگشتن مکرروعدم‌نتیجه آیااگه ناچاربشم درخواست المثنی بدم آیااگربنابرحسب اتفاق گواهینامه ام راپیداکنم آیاگواهینامه قبلی هم قابل اعتبارواستفاده هست یاخیر؟لطفاپاسختون رابه شماره۰۹۱۶۰۸۹۲۵۰۵پیامک کنیدباتشکروسپاس فراوان ازتمامی دوستان وسروران گرامی🌹🙏🌹

  • کارشناس آسان ثبت گفته:

   سلام.وقت بخیر
   لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 43498-021 تماس بگیرید تا کارشناسان آسان ثبت شما را راهنمایی کنند

 36. حسام گفته:

  من چند سال پیش گواهی نامم در اثر اتش سوزی از بین رفت و چون تو این مدت ماشین نداشتم اقدامی نکردم حالا هم مفقوده و هم مدتش گذشته و میخوام اقدام کنم چه کار باید بکنم برای مفقودی اقدام کنم یا برای مدت؟

  • کارشناس آسان ثبت گفته:

   میتوانید با استفاده از این سامانه نسبت به اعلام مفقودی و چاپ هر یک از مدارک مهم گمشده خود مانند : اسناد شرکت ، کارت و سند خودرو یا موتور سیکلت، کارت ملی ، شناسنامه و گواهینامه ، مدرک تحصیلی ، کارت بازرگانی و … در روزنامه کثیرالانتشار به صورت کاملا غیر حضوری اقدام نمایید.
   https://asansabt.com/mafghoodi

 37. میثم قاسمی گفته:

  سلام برادر من روسیه گواهینامشو گم کرده من میتونم اینجا براش اقدام کنم المثنی بیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *