هشدارهایی در خصوص ابطال رتبه و دلایل محرومیت شرکت‌ها

هشدارهایی در خصوص ابطال رتیه شرکت و دلایل محرومیت شرکت‌‌ها

راههای جلوگیری از محرومیت شرکت‌ها

 • کلیه شرکت هایی که صلاحیت پیمانکاری اخذ می‌نمایند، بایستی تغییرات هیئت مدیره، تغییر آدرس، تغییر نام و … خود را به سامانه ی ساجات سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام نمایند.
 • کلیه قراردادهایی که جهت اخذ صلاحیت به سازمان‌های ذیربط ارسال می‌گردد، قابل استعلام و پیگیری می‌باشد. لذا مراقب افراد سودجو که در این خصوص تبلیغات واهی (ادعای اخذ رتبه بالا) می‌نمایند، باشید.
 • کلیه مدارک تحصیلی افراد امتیازآور استعلام می‌گردد، سایت سازمان های ذیربط به سایت‌های دانشگاهی مختلف لینک می‌باشد، لذا دقت گردد از مدارک معتبر و واقعی استفاده شود.
 • کلیه سوابق تامین اجتماعی افراد امتیاز آور و اظهارنامه مالیاتی شرکت ها نیز قابل استعلام می‌باشد، پس در مورد افراد سودجو محتاط باشید و ادعاهای رفع مشکل از طریق مراجع قانونی را بررسی نمایید.
 • از واگذاری دریافت صلاحیت شرکت خود به افراد فاقد مهارت، موسسات غیر رسمی که ثبت نشده‌اند، شرکت هایی که محل کار آنها نامشخص است و موسساتی که فاقد مدارک هستند، جداً خودداری نمایید.
 • قبل از واگذاری کار به هر شرکت یا شخصی، قرارداد منعقد نموده و در خصوص هزینه و مدت زمان انجام کار استعلام نمایید.
 • در خصوص اخذ گواهینامه صلاحیت دقت گردد مدارک مورد نیاز از اصل تهیه شده باشد، خصوصاً مدارک تحصیلی، گواهی بیمه، قراردادها و مفاصا حساب های تامین اجتماعی.

 

هشدارهای مهم برای جلوگیری از ابطال رتبه شرکت

 • کلیه شرکت های پیمانکاری یا مشاور که تعیین صلاحیت شده‌اند بایستی طبق آئین‌نامه کلیه تغییرات در هیئت مدیره را آگهی نموده (خصوصاً در مورد خروج افراد امتیاز‌آور) و سریعاً جایگزین تعیین و مدارک مربوطه را به امور مشاوران و پیمانکاران سازمان ذیربط ارسال نمایند در غیر اینصورت صلاحیت آنها اعتباری ندارد ضمناً مدارک تحصیلی افراد امتیازآور فقط در یک شرکت پیمانکاری یا مهندسی مشاور یا EPC در سراسر ایران قابل استفاده است.
 • کلیه شرکتهای سهامی خاص بایستی در پایان هر سال نسبت به تنظیم صورتجلسات سالیانه جهت تصویب تراز و تمدید بازرسین و هر دو سال یکمرتبه هیئت مدیره خود را تمدید نمایند و در مورد شرکتهای پیمانکاری و مشاور تعیین صلاحیت شده یک نسخه از روزنامه رسمی را به واحد پیمانکاران و مشاور سازمان مربوطه ارسال نمایند.
 • کلیه مدارک مربوط به پرونده‌های تعیین صلاحیت و رتبه بندی توسط سازمان‌های ذیربط استعلام می‌گردد. در صورت مشاهده موارد خلاف آیین نامه‌ها صلاحیت باطل و محرومیت‌هایی برای شرکت مربوطه در نظر گرفته می‌شود لذا مراقب افراد فاقد هویت و سودجو که در این زمینه تبلیغات خلاف واقع می‌نمایند باشید.
 • کلیه شرکت ها بایستی تا پایان هر سال نسبت به پلمپ دفاتر قانونی و تا تیر ماه سال بعد نسبت به تنظیم اظهارنامه مالیاتی هر سال اقدام نمایند در غیر اینصورت مشمول جرائم مالیاتی می‌گردند و مالیات آنها از طریق علی الراس محاسبه می‌گردد.

 


✅ پرسش‌های متداول پیرامون دلایل محرومیت شرکت‌ها ✅

 

✅ راههای جلوگیری از محرومیت شرکت‌‌ها چیست؟

✔️ ۱) کلیه شرکت هایی که صلاحیت پیمانکاری اخذ می‌نمایند، بایستی تغییرات هیئت مدیره، تغییر آدرس، تغییر نام و … خود را به سامانه ی ساجات سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام نمایند. ۲) کلیه قراردادهایی که جهت اخذ صلاحیت به سازمان‌های ذیربط ارسال می‌گردد، قابل استعلام و پیگیری می‌باشد. لذا مراقب افراد سودجو که در این خصوص تبلیغات واهی (ادعای اخذ رتبه بالا) می‌نمایند، باشید. ۳) کلیه مدارک تحصیلی افراد امتیازآور استعلام می‌گردد، سایت سازمان های ذیربط به سایت‌های دانشگاهی مختلف لینک می‌باشد، لذا دقت گردد از مدارک معتبر و واقعی استفاده شود. ۴) کلیه سوابق تامین اجتماعی افراد امتیاز آور و اظهارنامه مالیاتی شرکت ها نیز قابل استعلام می‌باشد، پس در مورد افراد سودجو محتاط باشید و ادعاهای رفع مشکل از طریق مراجع قانونی را بررسی نمایید. ۵) از واگذاری دریافت صلاحیت شرکت خود به افراد فاقد مهارت، موسسات غیر رسمی که ثبت نشده‌اند، شرکت هایی که محل کار آنها نامشخص است و موسساتی که فاقد مدارک هستند، جداً خودداری نمایید. ۶) قبل از واگذاری کار به هر شرکت یا شخصی، قرارداد منعقد نموده و در خصوص هزینه و مدت زمان انجام کار استعلام نمایید. ۷) در خصوص اخذ گواهینامه صلاحیت دقت گردد مدارک مورد نیاز از اصل تهیه شده باشد، خصوصاً مدارک تحصیلی، گواهی بیمه، قراردادها و مفاصا حساب های تامین اجتماعی.

✅ راههای جلوگیری از ابطال رتبه شرکت چیست؟

✔️ ۱) کلیه شرکت های پیمانکاری یا مشاور که تعیین صلاحیت شده‌اند بایستی طبق آئین‌نامه کلیه تغییرات در هیئت مدیره را آگهی نموده (خصوصاً در مورد خروج افراد امتیاز‌آور) و سریعاً جایگزین تعیین و مدارک مربوطه را به امور مشاوران و پیمانکاران سازمان ذیربط ارسال نمایند در غیر اینصورت صلاحیت آنها اعتباری ندارد ضمناً مدارک تحصیلی افراد امتیازآور فقط در یک شرکت پیمانکاری یا مهندسی مشاور یا EPC در سراسر ایران قابل استفاده است. ۲) کلیه شرکتهای سهامی خاص بایستی در پایان هر سال نسبت به تنظیم صورتجلسات سالیانه جهت تصویب تراز و تمدید بازرسین و هر دو سال یکمرتبه هیئت مدیره خود را تمدید نمایند و در مورد شرکتهای پیمانکاری و مشاور تعیین صلاحیت شده یک نسخه از روزنامه رسمی را به واحد پیمانکاران و مشاور سازمان مربوطه ارسال نمایند. ۳) کلیه مدارک مربوط به پرونده‌های تعیین صلاحیت و رتبه بندی توسط سازمان‌های ذیربط استعلام می‌گردد. در صورت مشاهده موارد خلاف آیین نامه‌ها صلاحیت باطل و محرومیت‌هایی برای شرکت مربوطه در نظر گرفته می‌شود لذا مراقب افراد فاقد هویت و سودجو که در این زمینه تبلیغات خلاف واقع می‌نمایند باشید. ۴)کلیه شرکت ها بایستی تا پایان هر سال نسبت به پلمپ دفاتر قانونی و تا تیر ماه سال بعد نسبت به تنظیم اظهارنامه مالیاتی هر سال اقدام نمایند در غیر اینصورت مشمول جرائم مالیاتی می‌گردند و مالیات آنها از طریق علی الراس محاسبه می‌گردد.

 

12 دیدگاه برای “هشدارهایی در خصوص ابطال رتبه و دلایل محرومیت شرکت‌ها

 1. علی گفته:

  با سلام
  شرکتی در تهران خریداری کرده و به استان دیگر انتقال دادم و توانستم مناقصه ای را برنده شوم و قرارداد منعقد نمایم ولی وقتی مشخصات قرارداد را در سامانه ساجار در ظرفیت کاری را وارد کردم رتبه شرکت به تعلیق در آمد لطفا کمکم کنین.

  • آسان ثبت گفته:

   سلام
   مراتب انتقال شرکت را به استان مبدا و مقصد بایستی اعلام می نمودید و در استان مقصد هم شرایط رتبه شرکت را احراز می کردید و گواهی صلاحیت جدید را از استان مقصد دریافت می کردید.

 2. فرشید گفته:

  با سلام
  از چه راهی میتونم استعلام کنم که آیا جزو شرکتی هستم یا مدرکم جهت رتبه بندی استفاده نشده؟
  با تشکر

  • آسان ثبت گفته:

   سلام دوست عزیز
   با استفاده از نام کاربری و گذرواژه یکی از شرکتهایی که در سامانه ساجات ثبت نام کرده اند میتوانید مشخصات خود را به عنوان فرد امتیاز آور وارد نمایید و اگر در شرکت دیگری از مدرک شما استفاده شده باشد ، سامانه ساجات اطلاعات آن را به شما ارائه می دهد.
   موفق باشید

 3. مهدی گفته:

  با سلام
  مدرک تحصیلی رو دادم به یه شرکت پیمانکاری بعنوان فرد امتیاز آور ، الان توی سامانه چک میکنم میبینم به عنوان مدیر عامل هستم. چطور میتونم پیمانکار رو مجاب کنم تا من رو از مدیر عاملی به امتیاز آور عوض کنه؟ لطفا راهنمایی کنید

  • آسان ثبت گفته:

   سلام
   در خصوص شرکتهای رتبه ۵ یا ۴ فرد امتیاز آور حتما بایستی عضو هیات مدیره یا مدیرعامل باشد . از طرفی مدیرعامل شرکت باید حتما عضو افراد امتیاز آور باشد . بنابراین برای این شرکتها اگر فقط رتبه در یک پایه (رشته) را دارند ، فقط یک امتیاز آور لازم است که الزاما باید مدیرعامل شرکت باشد.
   بنا بر آنچه گفته شد سه راه زیر را به شما پیشنهاد میکنیم :
   ۱- در صورتیکه شرکت دارای صرفا یک پایه باشد چاره ای جز مدیر عامل شدن ندارید ولی میتوانید از شرکت بخواهید حق امضا ، سهام و اختیارات و مسئولیت های قانونی مدیرعامل را در اساسنامه به افراد دیگری منتقل کند و شما صرفا مدیرعامل کارمند باشید.
   ۲ – در صورتیکه شرکت دارای بیش از یک پایه در رتبه ۵ یا ۴ می باشد ، شما را صرفا به عنوان عضو هیات مدیره قرار دهند.
   ۳ – در صورتیکه شرکت دارای رتبه ۳ ، ۲ و یا یک می باشد ، می توانید خارج از هیات مدیره و صرفا به عنوان پرسنل امتیازآور شرکت معرفی شوید که در این صورت هیچ گونه مسئولیتی برای شما نخواهد داشت.

 4. احسان گفته:

  سلام باشرکتی قرارداد ۲ساله بستم بدون اینکه بنده درجریان باشم ۲سال دیگرنیز تمدید کرده وحاظر به خروج مدرکم از شرکت نیست لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه واز چه راهی مدرکم رو ازاد کنم؟ متشکرم

  • آسان ثبت گفته:

   سلام.
   شما باید به سازمان برنامه و بودجه تهران میدان بهارستان واحد امور مشاوران و پیمانکاران مراجعه کنید و ضمن شرح موضوع ، درخواست خروجتون از شرکت رو اونجا ارائه بدید

 5. احمدصدر گفته:

  سلام بنده توی شرکت هستم که خودم اصلا اطلاع ندارم و به عنوان امتیازآور هستم
  چکار باید بکنم
  ممنون

  • آسان ثبت گفته:

   سلام.
   معمولا در این شرایط در جهت اخد گواهینامه صلاحیت پیمانکاری برای شرکت از مدرک تحصیلی شما استفاده و به عنوان مدیرعامل در شرکت انتخاب میشوید که میتوانید از طریق سایت روزنامه رسمی جهت پیگیری اینکه هنوز داخل شرکت دارای سمت هستید یا خیر پیگیری کنید.

 6. مسعود گفته:

  آیا فسخ یکی از قراردادهای شرکت یا همان ماده ۴۶ شدن ، باعث ابطال گواهینامه صلاحیت پیمانکاری می شود ؟!

 7. میثم گفته:

  سلام ما مدیر عامل شرکتو عوض کردیم
  بیرون کردیم نفر جدید اوردیم ولی رتبه سازمان برنامه ای ک داریم ب اسم مدیر عامل قبلیه الان رتبه سازمان باید عوص بشه یا همون قبلیه اعتبار داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.