گم شدن کارت ملی (هوشمند) و گرفتن کارت ملی المثنی

آگهی مفقودی کارت ملی هوشمند گم شدن کارت ملی هوشمند المثنی

 

کارت ملی مهم‌ترین مدرک شناسایی هر ایرانی است. بنابراین در صورت گم شدن کارت ملی خود، باید بلافاصله برای دریافت کارت ملی المثنی اقدام کنید. ثبت اسکن اثر انگشت و امضای دیجیتال فرد در کارت هوشمند ملی جدید اهمیت بیشتری به موضوع داده و امکان سوء استفاده‌های گسترده‌تری را ایجاد کرده است. در این مقاله، اقداماتی را که برای صدور مجدد کارت ملی هوشمند باید انجام دهید به ترتیب توضیح داده‌ایم. همچنین به این موضوع پرداخته‌ایم که چرا اعلام مفقودی کارت ملی دیگر از طریق چاپ آگهی مفقودی کارت ملی در روزنامه‌های کثیرالانتشار انجام نمی‌گیرد.

 

گم شدن کارت ملی هوشمند

گاهی یابنده کارت ملی هوشمند را به صندوق پست می‌اندازد و در نهایت اداره پست کارت ملی گم شده را به اداره ثبت احوال ارسال می‌کند. بنابراین در صورت مفقود شدن کارت ملی هوشمندتان، ابتدا باید به وب‌سایت ثبت احوال مراجعه کنید. سپس به بخش خدمت الکترونیک سایت بروید و قسمتی از سایت را باز کنید که ثبت احوال، کارت ملی‌های مفقودی پیدا شده را در آن آگهی می‌کند. سپس مشخصات کارت شناسایی ملی هوشمند خود را که مفقود شده است در آن قسمت بنویسید. از این طریق، شما می‌توانید بفهمید که کارت هوشمند ملی گم شده شما، به اداره پست و سپس ثبت احوال تحویل داده شده است یا خیر. بنابراین در ابتدا نیازی به درج آگهی مفقودی کارت ملی هوشمند نیست.

در واقع، اولین اقدام پس از مفقود شدن یا گم کردن کارت ملی هوشمند، مراجعه به قسمت مربوط به مدارک پیدا شده در سایت ثبت احوال به این نشانی است. سپس چنانچه کارت ملی گم شده شما در سامانه فوق پیدا نشد، به سایت پست‌یافته به این نشانی بروید. اگر در این مرحله نیز کارت هوشمند ملی خود را پیدا نکردید، باید برای دریافت کارت ملی هوشمند المثنی مراحل زیر را طی کنید:

 

آگهی مفقودی کارت ملی هوشمند

پیش از هوشمند شدن کارت ملی، در صورت گم کردن آن باید بلافاصله مفقودی را به مراجع قضایی اعلام می‌کردید. برای این منظور لازم بود فوراً اقدام به درج آگهی مفقودی کارت ملی می‌کردید. متن آگهی مفقودی کارت ملی نیز شامل تمام مشخصات شناسایی فرد بود تا از آن طریق بی‌اعتبار بودن آن اطلاع‌رسانی شود. اما در مورد کارت ملی هوشمند جدید، به دلیل اینکه در موقع ثبت نام اولیه، اثر انگشت شما در سیستم و بر روی کارت شناسایی ملی، ثبت می‌شود، دیگر نیازی به چاپ آگهی مفقودی کارت ملی هوشمند نیست. انتشار آگهی مفقودی کارت ملی در روزنامه‌های کثیرالانتشار زمانی ضروری بود که امکان سوء استفاده از کارت ملی مفقودی از جانب یابنده وجود داشت.

 

اعلام مفقودی کارت ملی هوشمند

اعلام مفقودی کارت ملی هوشمند دیگر از طریق انتشار آگهی مفقودی کارت ملی در روزنامه‌ها یا مراجعه به اداره‌های پلیس صورت نمی‌گیرد. هنگام مفقودی کارت ملی فقط باید به نزدیک‌ترین دفتر پیشخوان دولت مراجعه کنید و برای دریافت کارت ملی المثنی هوشمند درخواست بدهید. هم‌زمان با ثبت درخواست صدور کارت ملی هوشمند المثنی، کارت ملی گم شده باطل خواهد شد. البته توصیه می‌شود پیش از رفتن به دفاتر پیشخوان تمام مدارک مورد نیاز برای این کار را آماده کنید و با خود به همراه ببرید.

 

مدارک لازم برای دریافت دوباره کارت ملی هوشمند

 • اصل و کپی شناسنامه برای افراد بالای ۱۸ سال
 • اصل و کپی شناسنامه برای افراد زیر هجده سال (کارت هوشمند ملی برای تمامی افراد بالای پانزده سال صادر می‌شود.)
 • اصل و یک نسخه کپی از شناسنامه خودتان (والد، قیم یا وکیل)
 • اصل و یک نسخه کپی از قیم‌نامه یا وکالت‌نامه والد، قیم یا وکیل
 • ‌یک قطعه عکس ۳×۴ با زمینۀ سفید
 •  آدرس و کد پستی ۱۰ رقمی محل سکونت فعلی
 • تکمیل فرم گزارش مفقود شدن کارت ملی
 • تکمیل فرم درخواست کارت شناسایی ملی هوشمند المثنی
 • تکمیل پاکت پستی ویژه خدمات الکترونیک هویت ملی

پس از تحویل دادن این مدارک و پرداخت وجه، به شما یک رسید داده می‌شود. زمان دریافت کارت ملی هوشمند المثنی در این رسید مشخص شده است. همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، دیگر نیازی به ثبت آگهی مفقودی کارت ملی نیست.

 

هزینه دریافت کارت ملی هوشمند المثنی

با اقدامات اخیر دولت برای هوشمند کردن کارت‌های شناسایی ملی، هزینه چاپ آگهی مفقودی کارت ملی هوشمند حذف شده است. بنابراین تنها هزینه‌ای که شما باید بپردازید، هزینه صدور مجدد کارت هوشمند ملی است که این مبلغ در باجه‌های دفتر پیشخوان دولت و از طریق کارت‌خوان‌های مستقر در آنها اخذ می‌شود. هزینه‌های درخواست کارت ملی در نوبت اول سی و یک هزار تومان و اگر دوباره کارت ملی المثنی را گم کنید، پنجاه و سه هزار تومان خواهد بود. همچنین در صورت مفقود شدن کارت ملی هوشمند برای بار سوم، کارمزد دریافت کارت ملی المثنی، به صد و بیست هزار تومان می‌رسد که پرداخت تمامی آنها بر عهده شخص متقاضی است. این هزینه‌ها شامل فیش بانکی، هزینه دفتر، هزینه پستی و مالیات می‌شود.

 

 زمان دریافت کارت ملی المثنی

دریافت کارت ملی هوشمند برای بار دوم حدود دو ماه طول می‌کشد. البته شما یک بار برای اعلام مفقودی کارت ملی و یک بار هم برای دریافت کارت جدید به دفاتر پیشخوان خدمات الکترونیک مراجعه می‌کنید. همچنین برای پی‌گیری کارت ملی المثنی یا اطلاعات تازه دربارۀ کارت شناسایی ملی مفقودی می‌توانید به وب‌سایت سازمان ثبت احوال کشور مراجعه کنید.

 

سامانه هوشمند آگهی مفقودی

آگهی مفقودی برگ سبز خودرو


«مقالات مشابه» اقدامات ضروری پس از گم شدن، نحوه چاپ آگهی مفقودی و اخذ المثنی برای مدارک زیر:

 

برگ سبز خودرو گواهینامه بیمه خودرو
سند کمپانی خودرو کارت سوخت کارت ملی
کارت دانشجویی دفترچه بیمه شناسنامه
گذرنامه (پاسپورت) وصیت‌نامه عقدنامه و سند ازدواج
چک و دسته‌چک کارت بازرگانی مدارک دانشگاه

 


پرسش‌های متداول

🔹 اولین اقدام ضروری بعد از مفقودی کارت ملی چیست؟   

مراجعه به قسمت مربوط به مدارک پیدا شده در سایت ثبت احوال. سپس چنانچه کارت ملی گم شده شما در سامانه فوق پیدا نشد، مراجعه به سایت پست‌یافته.

🔹 اگر کارت ملی هوشمند خودم را پیدا نکردم چه کار باید بکنم؟

اگر از روش‌های قبل کارت ملی خودتان را پیدا نکردید باید اقدام به دریافت کارت ملی المثنی کنید.

🔹 برای دریافت کارت ملی المثنی چه کار باید کنم؟

برای دریافت کارت ملی المثنی، اولین اقدام این است که با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

🔹 مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت ملی المثنی چیست؟

 • اصل و کپی شناسنامه برای افراد بالای ۱۸ سال |
 • اصل و کپی شناسنامه برای افراد زیر هجده سال (کارت هوشمند ملی برای تمامی افراد بالای پانزده سال صادر می‌شود.) |
 • اصل و یک نسخه کپی از شناسنامه خودتان (والد، قیم یا وکیل) |
 • اصل و یک نسخه کپی از قیم‌نامه یا وکالت‌نامه والد، قیم یا وکیل |
 • ‌یک قطعه عکس ۳×۴ با زمینۀ سفید |
 •  آدرس و کد پستی ۱۰ رقمی محل سکونت فعلی |
 • تکمیل فرم گزارش مفقود شدن کارت ملی |
 • تکمیل فرم درخواست کارت شناسایی ملی هوشمند المثنی |
 • تکمیل پاکت پستی ویژه خدمات الکترونیک هویت ملی |

22 دیدگاه برای “گم شدن کارت ملی (هوشمند) و گرفتن کارت ملی المثنی

 1. پورزال گفته:

  من اردیبهشت ماه سال ۹۸کارت ملیم گم کردم همه اقدامات دادگستری و ثبت نام مجدد کارت ملی انجام دادم اما هنوز خبری نشده کارتم نیومده مگه نمیگین دوماهه الان ۱سال و دوماه شده خبری نیست

 2. علی گفته:

  خیلی عا لیه بنده کارت ملی قدیمی خودرا گم کرده ام باید چگونه برای گرفتن المثنی هوشمند اقدام نمایم لطفا راهنمایی بفرمائید متشکرم

 3. نسرین صدری گفته:

  با درود
  من یک سال است که برای دریافت کارت ملی المثنی اقدام کرده ام و هنوز دریافت نکرده ام که در مراجعه به سازمانها با سختی روبرو میشوم.لطفا بفرمائید چه باید کرد

   • سیده لیلا امامی نائینی گفته:

    سلام ببخشید من یک سال پیش شعبه پست میدان ولیعصر اقدام کردم برای کارت ملی و الان برگه که مربوط به اقدام کردن کارت هست رو گم کردم کجا باید برم برای گرفتن یه برگی که معلوم بشه برای کارت اقدام کردم که نخوام مراحل را دوباره بگذرونم

 4. محسن عباسی زاده گفته:

  سلام من کارت ملی هوشمند م رو گم کردم و برای اخذ تسهیلات کرونایی نیاز به شماره سریال پشت کارت دارم متاسفانه کپی ازش ندارم به چه صورت میتونم کپی یا شماره سریال پشت کارت رو بدست آورد

  • آسان ثبت گفته:

   سلام آقای عباسی‌زاده.
   از اتفاق پیش آمده برای شما متاسفیم.
   ابتدا به سایت پست‌یافته مراجعه کنید. در صورتی موفق به پیدا کردن کارت ملی هوشمند مفقودی‌تان نشدید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

 5. محمدرضا کریمی گفته:

  سلام من کارت ملی هوشمند خودم گم کردم والمثی ثبت نام کردم الان یک سال که هنوز نومده باید چکارم کنم

 6. فاطمه گفته:

  سلام، وقتتون بخیر
  من کارت ملی ام را گم کرده ام و در ثبت احوال منطقه فرم مفقودی و فرم درخواست المثنی کارت ملی را تکمیل کرده ام. با توجه به مطالبی که شما گفته اید، این اقدام من از نظر قانونی کافی است و نیازی به چاپ در روزنامه ها نیست. حال آنکه در سایت های مختلف اعلام شده که علاوه بر درخواست المثنی باید حتما در روزنامه چاپ هم شود تا از نظر قانونی مشکلی نباشد. حال نمیدانم چه باید کنم؟؟ ممنون میشم راهنمایی ام کنید

  • آسان ثبت گفته:

   قانون قبلی به این صورت بود که برای دریافت کارت ملی المثنی نیاز به چاپ آگهی مفقودی در روزنامه‌های کثیرالانتشار بود. ولی در قانون جدید نیاز به این کار نیست.مطالبی هم که در وبسایت‌های دیگر مشاهده کردید احتمالا مرتبط به گذشته است که به روزرسانی نشده‌اند.

 7. پیمان گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یک سال پیش کارت ملیم رو گم کردم و اقدام کردم واسه کارت المثنی
  حالا کارت ملیم رو پیدا کردم ، باید برم ثبت احوال درخواست المثنی رو لغو کنم یا چیکار باید بکنم؟

  • آسان ثبت گفته:

   سلام آقای پیمان. وقت شما بخیر.
   اگر درخواست شما ثبت شده باشه کارت ملی قبلی باطل میشه. ولی بهتره از همونجایی که درخواست المثنی رو دادید استعلام کنید تا مطمئن بشید.

 8. سجاد گفته:

  سلام وقت بخیر بنده کارت ملی خود را گم کرده بودم والان خوشبختانه بعد از شش ماه پیدا شده
  درخواست المثنی هم دادم
  ایا این کارت قابل استفاده است یا باید حتما منتظر المثنی باشم
  میشه صدور المثنی را لغو کنم ؟ممنون

  • آسان ثبت گفته:

   سلام آقای سجاد. وقت شما بخیر. اگر درخواست شما ثبت شده باشه کارت ملی قبلی باطل میشه. ولی بهتره از همونجایی که درخواست کارت ملی هوشمند المثنی رو دادید استعلام کنید تا مطمئن بشید.

 9. مائده گفته:

  سلام روز بخیر. میخواستم بدونم اگه کارت ملی قدیمی سرقت شده باشد. برای ثبت نام کارت ملی هوشمند هم به مشکلی بر می خورم؟ یا اصلا نیازی به وجود کارت ملی قدیمی نیست ؟

  • آسان ثبت گفته:

   سلام خانم مائده.
   اگر اعلام سرقت کرده باشید تا مشکل قانونی پیش نیومده باشه، مشکلی نداره. میتونید درخواست کارت ملی المثنی بدید. ولی بهتره برای اطلاع دقیق‌تر به نهاد مربوطه مراجعه کنید

 10. Behrooz گفته:

  سلام
  من گواهینامه و پایان خدمتم دو هفته پیش گم شدن و درخواست المثنی دادم تا اینکه امروز فهمیدم تو سازمان پست هستن ، حالا چه کار باید بکنم ؟ آیا درخواست المثنی رو برم لغو کنم،
  یا کارتای قبلیم باطل شدن؟

  • آسان ثبت گفته:

   سلام آقای بهروز.
   اول همونجایی که درخواست المثنی دادید بررسی کنید که آیا مدارک قبلیتون باطل شده یا نه. اگر باطل نشده بود درخواست المثنی رو لغو کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *