گم شدن کارت خودرو و گرفتن کارت ماشین المثنی

گم شدن کارت خودرو و گرفتن کارت ماشین المثنی

کارت خودرو چیست؟

«کارت خودرو» همان مدرکی است که همیشه هنگام رانندگی باید آن را به همراه داشت. این کارت کاربرد روزمره دارد و به عنوان مدرک شناسایی خودرو صادر می‌شود. تمام مشخصات خودرو بر اساس اطلاعات موجود در سند وسیله نقلیه در این کارت موجود است. شماره پلاک، نوع ماشین و تیپ آن، شناسه یکتا خودرو (شماره VIN)، مدل خودرو، رنگ وسیله نقلیه، مشخصات فنی آن و نیز مشخصات مالک خودرو مثل نام و نام‌خانوادگی و کد پستی. ارائه کارت ماشین به پلیس برای نشان دادن مالکیت شما بر خودرو الزامی است. همچنین اگر وسیله نقلیه شما به پارکینگ منتقل شده باشد، بدون کارت ماشین نمی‌توانید آن را ترخیص کنید. در صورت گم شدن کارت ماشین سریعاً باید اعلام مفقودی کارت ماشین آن را آگهی دهید. در ادامه این مقاله بیشتر در مورد کارهایی که باید انجام شود توضیح خواهیم داد.  

 سامانه آنلاین انتشار آگهی مفقودی در روزنامه

اعلام مفقودی کارت ماشین

اگر کارت خودرو شما گم شده است، سریعاً باید مفقود شدن آن را آگهی دهید تا از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری شود. اقدام فوری شما پس از گم شدن کارت ماشین بسیار مهم است. در واقع، در صورت ندادن آگهی مفقودی کارت خودرو، مسئولیت هر نوع پیشامدی از نظر قانونی با شما خواهد بود. توصیه می‌شود پس از چاپ آگهی، با مراجعه به سایت «پُست‌یافته» از پیدا شدن احتمالی آن آگاه شوید. سپس باید با مراجعه به یکی از مراکز تعویض پلاک پلیس راهنمایی و رانندگی برای دریافت کارت خودرو المثنی درخواست دهید. در این مقاله به طور کامل تمام اقدامات لازم بعد از مفقود شدن کارت خودرو را شرح داده‌ایم و چگونگی گرفتن کارت ماشین جدید را توضیح داده‌ایم.

 

آگهی مفقودی کارت خودرو

مهم‌ترین اقدامی که پس از گم شدن کارت خودرو باید انجام دهید، دادن آگهی مفقودی کارت خودرو به روزنامه‌های کثیرالانتشار است. این اقدام شما علاوه بر اینکه جلوی سودجویی‌های احتمالی را می‌گیرد، برای گرفتن کارت ماشین المثنی الزامی است. تنها پس از گذشت دَه روز از زمان چاپ این آگهی است که شما می‌توانید برای گرفتن کارت جدید مراجعه کنید. برای درج آگهی مفقودی کارت ماشین در روزنامه‌های کثیرالانتشار کافی است یک نوبت آگهی مبنی بر مفقودی یا سرقت کارت خودرو به یک روزنامه کثیرالانتشار بدهید.

 

»»» ثبت شرکت

 

مدارک مورد نیاز برای گرفتن کارت خودرو

پیش از مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز تعویض پلاک برای گرفتن کارت خودرو، مدارک زیر را آماده کنید و با خود به همراه داشته باشید:

 • آگهی مفقودی کارت ماشین در روزنامه کثیرالانتشار که دست‌کم ۱۰ روز از تاریخ نشر آن گذشته باشد.
 • برگ سبز خودرو
 • برگه عدم خلافی خودرو با تاریخ جدید (گواهی مفاصا حساب تخلفات رانندگی)
 • بیمه‌نامه شخص ثالث ماشین
 • اصل و کپی کارت ملی مالک خودرو

همچنین حضور مالک خودرو برای انگشت‌نگاری و خود خودرو برای بررسی کارشناسی، الزامی است. اگر صاحب خودرو به فردی دیگر وکالت انجام این کار را بدهد، نماینده قانونی او می‌تواند این مراحل را انجام دهد و نیازی به حضور مالک اصلی نیست.

در فرم درخواست کارت ماشین المثنی مشخصاتی از قبیل کد پستی محل سکونت و شماره پلاک خودرو نیز از شما پرسیده می‌شود. بنابراین به همراه داشتن دیگر مدارک شناسایی ماشین و نیز مدارک احراز سکونت مالک ضروری است.

تمام هزینه‌های صدور کارت خودرو المثنی از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان مستقر در مراکز تعویض پلاک پلیس راهنمایی و رانندگی (راهور) دریافت می‌شود.

 

نحوه گرفتن کارت المثنی خودرو

محل دریافت کارت المثنی خودرو مراکز تعویض پلاک هستند. بنابراین پس از درج آگهی و اعلام مفقودی کارت ماشین، برای دریافت کارت المثنی باید به این مراکز مراجعه نمایید. گفتنی است که تعویض پلاک در صورت مفقودی کارت ماشین امکان‌پذیر نیست و شما برای فروش خودرو به این مدرک نیاز خواهید داشت. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتی پس از دادن آگهی اعلام مفقودی کارت ماشین نیز نمی‌توان هیچ گونه نقل و انتقالی انجام داد و باید منتظر صدور کارت المثنی ماشین ماند. توصیه می‌شود پس از دریافت کارت خودرو المثنی حتماً مشخصات فنی خودرو و اطلاعات شخصی خود را که در آن ثبت شده است بررسی نمایید. در صورت مشاهده هر گونه اشتباهی در درج این موارد، فوراً آن را اطلاع دهید تا اصلاح شوند.

 

پیگیری مفقودی کارت ماشین و صدور المثنی

کارت ماشین المثنی همانند کارت خودرو جدید از طریق پست به نشانی شما ارسال می‌شود. مدت زمان صدور کارت المثنی خودرو معمولاً ده روز است، اما به دلایل گوناگون گاهی این بازه زمانی طولانی‌تر می‌شود. برای پیگیری کارت ماشین المثنی می‌توانید کد # ۱۱۰* را شماره‌گیری نمایید و گزینه خدمات راهور را انتخاب نمایید.

همچنین در صورتی که کارت شما ارسال شده است اما شما موفق به گرفتن آن از مامور پست نشده‌اید، می‌توانید با شماره‌گیری کد دستوری # ۱۹۳* و یا رهگیری از طریق وب‌سایت رسمی اداره پست به نشانی اینترنتی «najatracking.post.ir» و یا مراجعه حضوری به این اداره کارت خودرو المثنی جدید خود را دریافت نمایید. گفتنی است که هزینه صدور المثنی کارت ماشین فقط یک بار پرداخت می‌شود و پس از بازگشت خوردن مرسوله هزینه‌ای جداگانه از شما دریافت نمی‌شود.

پیگیری کارت خودرو با کد ملی

در حال حاضر، امکان پیگیری کارت ماشین با کد ملی وجود ندارد. البته کارت ملی برای دریافت خدمات و احراز هویت اهمیت دارد. برای زمان ثبت و انجام کارهای اداری در مرکز تعویض پلاک و دریافت کارت خودرو، داشتن کارت ملی الزامی است؛ اما باید توجه داشته باشید که پیگیری کارت خودرو با کارت ملی فقط متوجه نیاز به تکمیل مدارک می‌شود.

 

»»» انحلال شرکت

 

آگهی مفقودی برگ سبز خودرو

«مقالات مشابه» اقدامات ضروری پس از گم شدن، نحوه چاپ آگهی مفقودی و اخذ المثنی برای مدارک زیر:

 

برگ سبز خودرو گواهینامه بیمه خودرو
سند کمپانی خودرو کارت سوخت کارت ملی
کارت خودرو دفترچه بیمه شناسنامه
گذرنامه (پاسپورت) وصیت‌نامه عقدنامه و سند ازدواج
چک و دسته‌چک کارت بازرگانی مدارک دانشگاه
کارت دانشجویی کارت موتورسیکلت گواهینامه موتورسیکلت

 

✅ پرسش‌های پرتکرار در مورد آگهی مفقودی کارت ماشین و اخذ المثنی ✅

✅ محل دریافت کارت المثنی خودرو کجاست؟

✔️ محل دریافت کارت المثنی خودرو مراکز تعویض پلاک هستند. بنابراین پس از درج آگهی مفقودی، برای دریافت کارت المثنی باید به این مراکز مراجعه نمایید.

✅ آیا چاپ آگهی مفقودی کارت خودرو الزامی است؟

✔️ بله. تنها پس از گذشت دَه روز از زمان این آگهی است که شما می‌توانید برای گرفتن کارت جدید مراجعه نمایید.

✅ هزینه گرفتن المثنی کارت ماشین چقدر است؟

✔️ هزینه صدور المثنی کارت خودرو به تعرفه‌های روز مراکز تعویض پلاک پلیس راهنمایی و رانندگی بستگی دارد و از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان مستقر در همین مراکز از مراجعین دریافت می‌شود.

✅ آیا تعویض پلاک بدون داشتن کارت ماشین امکان‌پذیر است؟

✔️ خیر. خرید و فروش ماشین در صورت مفقودی کارت خودرو انجام نمی‌شود و پیش از آن باید برای گرفتن کارت ماشین المثنی اقدام کرد.

✅ مراحل صدور کارت خودرو المثنی به چه ترتیب است؟

✔️ پس از گم شدن کارت خودرو باید در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار آگهی مفقودی بدهید. اگر تا ده روز پس از انتشار آگهی، کارت ماشین شما پیدا نشد، باید برای گرفتن کارت ماشین المثنی به یکی از مراکز تعویض پلاک مراجعه فرمایید.

✅ مدت زمان صدور کارت المثنی خودرو چقدر است؟

✔️ صدور کارت المثنی ماشین معمولاً حدود ده روز طول می‌کشد، اما این بازۀ زمانی گاهی به دلایل گوناگونی مثل زیاد بودن درخواست‌ها بیشتر می‌شود.

✅ چگونه کارت خودرو المثنی بگیریم؟

✔️ پس از درج یک نوبت آگهی مفقودی کارت ماشین در روزنامه کثیرالانتشار باید برای دریافت کارت جدید به مراکز تعویض پلاک بروید.

✅ پیگیری مفقودی کارت ماشین به چه ترتیب است؟

✔️ برای پیگیری مفقودی کارت خودرو و صدور کارت المثنی باید به پلیس راهور یا در صورت صدور، به سامانه رهگیری مرسولات ناجا در سایت اداره پست مراجعه فرمایید.

✅ مدارک لازم برای گرفتن کارت خودرو چیست؟

✔️ کارت ملی مالک خودرو، آگهی مفقودی کارت ماشین در روزنامه کثیرالانتشار، برگه عدم خلافی خودرو با تاریخ جدید.

29 دیدگاه برای “گم شدن کارت خودرو و گرفتن کارت ماشین المثنی

 1. دل آرام گفته:

  با سلام
  اگر مدارک فرد مفقود شده باشد اعم از : کارت ملی ، بیمه ، گواهینامه ، کارت خودرو
  چگونه میتوان المثنی کارت خودرو را گرفت ؟؟؟

  • علی پایدار گفته:

   سلام منم همه مدارکم گم شده از کارت ملیم تا کارت عابر و کارت ماشین
   شما راهی پیدا کردی،

 2. علی اصغر روکی گفته:

  کارت خودرو سمند درمیدان امام علی مشهدبعدازتصادف خیلی جزیی توسط اتومبیل شاسی بلند جک توسط راننده جک گرفته وبدون مدرکی که به من داده شود متواری شد .چه کنم؟

  • رامین گفته:

   از اونجائیکه شکایت و پیگیری پروسه طولانی هستش و ضمنا اثبات هم نمیشه کرد بهتره اعلام مفقودی کنید

 3. مهدی کارامد گفته:

  مطالب بسیار ارزنده است فقط یک سئوال ایا برای گرفتن کارت خودرو المثنی خود خودرو هم باید باشد در محل تعویض پلاک یا خیر؟

  • سعید دقیقی گفته:

   اگر مراکزی همانند پلیس +۱۰که هم بسیاری از امور مردم را انجام می‌دهند. و مردم را از اتلاف زیاد وقت و در به دری نجات میدهند سپرده میشد و مراکز بسیار بسیار شلوغ و به تعداد کم شماره گذاری به کار اصلی خود میپرداختند .هم خدا را خوش می آمد .و هم بنده خدا را.من هرگز چنین نظری ارسال نکرده ام.

 4. بهنام همتي گفته:

  سلام اقا من گم کردم کارت ماشینمو اعلام مفقودی کردم ک توی روز نامه اگهی بشه الان میخوام بفروشم ایا میشه بدون کارت ماشین فروخت؟؟؟ اخه یکی از دوستام یکی دوسال پیش دزدیدن مدارکشو ماشین بدون کارت ماشین فروخت و تعویض پلاک کرد
  ممنون میشم اگ کمک کنید

 5. مهدی ملارضا گفته:

  در خصوص کارت شناسایی خودرویی که مالکشن فوت کرده چه گونه باید عمل کرد

 6. جعفر ملک محمدی گفته:

  سلام من چند روزه تمام مدارکم گم شده چند روز صبر کردم اما ازشون خبری نشده رفتم پلیس ۰۱+ گفت ما فقط گواهینامه و کارت سوخت منتهی کارت ملی میخواست که گم شده کارت ماشین هم هست دارم دیوونه میشم پول هم بوده و طرف کارتهای بانکیم را سه بار با رمز اشتباه زده رفتم بانک گفتن کار ما نیست ما فقط میتونیم بسوزونیم نمیتونیم بفهمیم از کدوم بانک اس اومده اگر کسی وارد هست لطفا راهنمایی کنه از کجا شروع کنم

 7. نسیم گفته:

  سلام کارت من به دلیل اینکه منزل نبودیم برگشت داده شده پست و چون مدت زمان زیادی نرفتم بگیرم الان که رفتم میگن باید بری تقاضای المثنی بدی آیا بازم آگهی مفقودی لازم هست؟

 8. شهلا حسینزاده گفته:

  با سلام و تشکر .ایا برای گرفتن کارت المثنی وجود خود ماشین هم الزامیست ؟یا فقط مدارک لازم کافیست

 9. کورش همت گفته:

  سلام . من کارت ماشینم مفقود شد که اگهی کردم و قبل از گرفتن المثنی کارت،و پلاک های ماشینم سرقت شد. شیوه پیگیری در این مورد رو راهنمایی کنید.تشکر

 10. سعید مدنی گفته:

  سلام من ۴ سال پیش کارت خودرو و مدارکم دزدیه شد الان برای دریافت کارت خودرو المثنی باید آگهی کنم ؟

 11. امیر افتخاری گفته:

  اگر مامور راهنمایی و رانندگی لج کنه وکارت ماشین وبیمه رو نده و بگه برو هر کاری دوست داری بکن باید چیکار کنم باید اعلام سرقت کارت کنم یا مفقودی کارت.

 12. نيكي گفته:

  اگه اسممونو عوض کرده باشیم باید واسه تعویض کارت ماشین چیکارکنیم؟

  • فرهاد گفته:

   دوست عزیز ثبت احوال مراتب تغییر در مدارک هویتی از جمله عوض کردن نام یا نام خانوادگی رو در قسمت توضیحات شناسنامه درج میکنه. شما علاوه بر مدارکی که در این مقاله خواسته شده باید یکبرگ کپی هم از قسمت توضیحات شناسنامه تهیه و به مرکز تعویض پلاک ارایه بدین.

 13. ناصر قنبری گفته:

  سلام وقت بخیر بنده کیف مدارک خودرو که شامل گواهینامه خودم و همسرم و کارت خودرو و گواهینامه پایان خدمت را گم کرده ام آیا آگهی ها باید جداگانه باشد یا یک آگهی برای دو نفر کافیست

 14. سید جلال مدنی گفته:

  با سلام و احترام درتاریخ ۱۹ بهمن ۱۴۰۰ کارت خودرو آوانته ۸۸ اینجانب در حوالی بیمارستان امیرالمومنین اصفهان مفقود شد ، بنده در مورد آگهی و اقدام برای المثنی اقدام میکنم ، اگرتا ده روز آینده کارت پیدا شود مثلا شخصی آنرا به اداره پست تحویل دهد تکلیف چیست اقدامات ادامه یابد یا همان کارت معتبر است ؟ باتشکر

 15. خسین وطن دوست گفته:

  ایای برای گرفتن کارت ماشین مفقودی باید وقت بگیرم در مرکز تعویض پلاک یا نه

 16. حمید گفته:

  سلام
  دیروز برای اخذ کارت ماشین المثنی در مرکز تعویض پلاک قم اقدام کردم، علیرغم همراه داشتن آگهی مفقودی، آگهی مفقودی جزو مدارک درخواستی مرکز تعویض پلاک قم نبود!

 17. علی صادقی گفته:

  سلام من کارت ماشینم رو گم کردم تازه ماشین رو خریدم هنوز تعویض پلاک نرفتم اگه وکالت تعویض پلاک به من بده میتونم کارت المثنی بگیرم؟با تشکر

  • کارشناس آسان ثبت گفته:

   سلام.وقت بخیر
   لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 43498-021 تماس بگیرید تا کارشناسان آسان ثبت شما را راهنمایی کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *