گم شدن کارت سوخت و گرفتن کارت سوخت المثنی [مفقودی کارت سوخت]

گم شدن کارت سوخت و گرفتن کارت سوخت المثنی [مفقودی کارت سوخت]

پس از سهمیه‌بندی بنزین در ایران، کارت سوخت به یکی از مدارک مهم شهروندان ایرانی بدل شد. با این کارت شما می‌توانید در سراسر کشور بنزین خودرو و دیگر وسایل نقلیۀ خود را تأمین کنید. میزان سهمیۀ بنزین وسایل نقلیه گوناگون با یکدیگر متفاوت است. طبق اعلام دولت در تیر ۱۳۹۹ سهمیه وانت‌بار‌هایی که به وسیلۀ وزارتخانه‌های صمت، راه و شهرسازی و کشور احراز فعالیت شده‌اند، صد و پنجاه لیتر است. سهمیۀ سوخت خودرو‌های شخصی بنزینی شصت لیتر و سهمیه سوخت تاکسی‌های بنزینی چهارصد لیتر در ماه است. سهمیۀ بنزین موتورسیکلت‌ها نیز ماهانه بیست و پنج لیتر در نظر گرفته شده است. برای استفاده از این سهمیه حتماً باید کارت سوخت خود را به همراه داشته باشید. در نتیجه گم شدن کارت سوخت می‌تواند مشکلات زیادی را برای شهروندان ایجاد کند. در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که در صورت مفقود شدن کارت سوخت چه اقدامی باید انجام داد. همچنین نحوۀ سوزاندن کارت سوخت و گرفتن کارت هوشمند سوخت جدید را توضیح خواهیم داد.

گم شدن و سوزاندن کارت سوخت

شما فقط با در دست داشتن کارت سوخت فعال می‌توانید سهمیه بنزین وسیلۀ نقلیه خود را دریافت نمایید. بنابراین، اگر کارت سوخت شما گم شده است، باید به سرعت برای دریافت مجدد آن اقدام کنید. هر کسی با در دست داشتن کارت هوشمند سوخت می‌تواند به پمپ‌بنزین مراجعه کند و از سهمیۀ آن استفاده کند. این نکته را نیز باید در نظر داشت که پس از دریافت کارت سوخت المثنی، سهمیۀ بنزین شما از همان تاریخ محاسبه می‌شود. بنابراین برای جلوگیری از به وجود آمدن مسائل این‌چنینی و از بین رفتن سهم ما، بهتر است هر چه زودتر برای گرفتن کارت هوشمند سوخت جدید اقدام کرد. البته انتشار آگهی مفقودی کارت سوخت الزامی نیست و برای صدور کارت سوخت هوشمند المثنی هیچ محدودیتی وجود ندارد. 

زمانی که کارت سوخت یک فرد مفقود می‌شود، با مراجعه به مراکز پیشخوان دولت و خدمات مشتریان و یا مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه به نشانی  «www.mob.gov.ir» می‌توانید مفقودی کارت سوخت خود را ثبت کنید. این امر به اطلاع دفاتر و به تبع آن دیتاسنتر شرکت ملی پخش می‌رسد. اطلاعات و بسته‌های لیست سیاه کارت‌های سوخت تهیه شده در مرکز داده به تمام جایگاه‌های سوخت رسانی در کل کشور ارسال و وارد کامپیوتر آن می‌شود. زمانی که یک کارت به منظور سوخت گیری وارد کارت خوان جایگاه می‌شود، با لیست سیاه تطبیق داده شده و در صورتی که در لیست باشد، بلافاصله سوزانده می‌شود؛ به این طریق شما می‌توانید اقدام به سوزاندن کارت سوخت به صورت اینترنتی نمایید.

آگهی مفقودی کارت سوخت

برای آنکه به دنبال کارت سوخت گمشده خود بگردید نیازی به ثبت آگهی مفقودی کارت سوخت اتومبیل یا موتورسیکلت در روزنامه‌های کثیرالانتشار ندارید، بلکه باید با مراجعه به وب‌سایت «پُست‌یافته» از یافته شدن یا نشدن کارت سوخت مفقودی خود اطمینان حاصل کنید. این سامانه زیر نظر ادارۀ پست جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند. توجه داشته باشید که امکان سوءاستفاده از کارت سوخت گمشده شما و مصرف سهمیه بنزین‌تان به وسیلۀ افراد سودجو زیاد است. بنابراین سریعاً به جست‌وجوی کارت سوخت مفقودشده خود در اداره پست بپردازید. اگر کارت هوشمند سوخت مفقودی شما در میان اشیاء گم‌شدۀ ادارۀ پُست نبود، باید برای اعلام مفقودی کارت سوخت خود اقدام کنید. البته برای انجام این کار به ثبت آگهی مفقودی کارت سوخت احتیاجی نیست. کافی است به یکی از دفاتر پلیس بعلاوه ده مراجعه کنید و ضمن باطل کردن کارت سوخت مفقود شده یا به سرقت رفته، برای دریافت کارت سوخت المثنی تقاضا دهید.

 

مدارک لازم برای دریافت کارت سوخت جدید

  • مدارک شناسایی صاحب خودرو (اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی هوشمند یا گذرنامه مالک خودرو، برای اشخاص حقیقی.)
  • مدارک شناسایی وسیلۀ نقلیه (کارت ماشین یا شناسنامۀ مالکیت وسیلۀ نقلیه.)
  • معرفی‌نامۀ رسمی از سازمان یا شرکت مربوطه با مهر و امضای رسمی، برای اشخاص حقوقی (البته نماینده باید شناسنامه و کارت ملی یا گذرنامۀ خود را نیز به همراه داشته باشد.)
  • صاحبان خودروهای لیزینگی باید با در دست داشتن مدارکی که در اختیار استفاده‌کنندۀ ماشین است،‌ مانند کارت خودرو، به دفاتر مربوطه مراجعه کنند.
  • تکمیل فرم تعهدنامۀ مربوط به گم شدن کارت سوخت در دفاتر پلیس به‌علاوۀ دَه.
  • پرداخت هزینه لازم برای دریافت کارت سوخت المثنی از طریق کارت‌خوان‌های مستقر در دفاتر پلیس به‌علاوۀ دَه. هزینه دریافت کارت سوخت هوشمند جدید در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۱۰٫۰۰۰ تومان است.
  • اخذ رسید درخواست کارت هوشمند سوخت المثنی.

گفتنی است که اعلام مفقودی کارت هوشمند سوخت با درج آگهی مفقودی کارت سوخت در روزنامه رسمی یا روزنامه‌های کثیرالانتشار صورت نمی‌گیرد. در اولین اقدام بعد از گم شدن کارت سوخت شما باید به نزدیک‌ترین دفتر پلیس بعلاوه ده مراجعه کنید و این موضوع را مستقیماً به آنها اعلام کنید و برای باطل کردن کارت سوخت مفقودی و دریافت کارت هوشمند سوخت جدید درخواست دهید.

 

نحوه دریافت کارت هوشمند سوخت المثنی

طبق اعلام رسمی شرکت پخش و پالایش فراورده‌های نفتی، متقاضیان دریافت کارت سوخت هوشمند باید وارد سایت پلیس+۱۰ شوند. در این سایت، روی گزینۀ کارت سوخت کلیک کنید و با وارد کردن شمارۀ پلاک و دیگر مشخصات خودرو، از وضعیت کارت سوخت خود مطلع شوید. معمولاً پس از این جست‌وجو،‌ شمارۀ پیگیری مرسولۀ خود را در ادارۀ پست دریافت می‌کنید. سپس با وارد شدن به سایت ادارۀ پُست و وارد کردن شمارۀ پیگیری، می‌توانید از آخرین وضعیت کار سوخت جدید خود مطلع شوید. همچنین شما می‌توانید از طریق سامانه رهگیری مرسولات سازمانی نیز برای پیگیری دریافت کارت هوشمند سوخت المثنی خود اقدام کنید.

 

مدت زمان صدور کارت سوخت المثنی

زمان لازم برای صدور کارت هوشمند سوخت المثنی بین دو هفته تا دو ماه است. این بازۀ زمانی به میزان تقاضاهای ثبت‌شده بستگی دارد. هر قدر درخواست‌ها بیشتر باشند، این زمان بیشتر به طول می‌انجامد. بنابراین توصیه می‌شود پس از گم شدن کارت سوخت هر چه زودتر به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ بروید و با اعلام مفقودی کارت سوخت خود برای کارت المثنی سوخت درخواست دهید. از آنجایی که در این فرایند نیازی به چاپ آگهی مفقودی کارت سوخت ندارید، مراحل اداری این کار خیلی سریع و راحت انجام می‌گیرد.

سامانه هوشمند آگهی مفقودی

آگهی مفقودی برگ سبز خودرو


«مقالات مشابه» اقدامات ضروری پس از گم شدن، نحوه چاپ آگهی مفقودی و اخذ المثنی برای مدارک زیر:

 

برگ سبز خودرو گواهینامه بیمه خودرو
سند کمپانی خودرو کارت سوخت کارت ملی
کارت خودرو دفترچه بیمه شناسنامه
گذرنامه (پاسپورت) وصیت‌نامه عقدنامه و سند ازدواج
چک و دسته‌چک کارت بازرگانی مدارک دانشگاه
کارت دانشجویی کارت موتورسیکلت گواهینامه موتورسیکلت

 


 چکیده مقاله

بعد از گم شدن کارت سوخت چه اقدامی انجام دهیم؟

اولین اقدام شما باید مراجعه به سایت پُست‌یافته باشد تا از پیدا شدن احتمالی مدرک خود اطلاع پیدا کنید. سپس باید به پلیس+۱۰ مراجعه کنید و جهت سوزاندن کارت سوخت مفقودی یا مسروقه اقدام نمایید.

آیا انتشار آگهی مفقودی کارت سوخت الزامی است؟

درج آگهی مفقودی کارت سوخت در روزنامۀ رسمی و چاپ آگهی مفقودی کارت هوشمند سوخت در روزنامه‌های کثیرالانتشار الزامی نیست.

اعلام مفقودی کارت سوخت به چه صورت انجام می‌گیرد؟

اعلام مفقودی کارت سوخت با دادن آگهی مفقودی آن به روزنامه‌ها صورت نمی‌گیرد. شما باید به نزدیک‌ترین دفتر پلیس بعلاوه ده مراجعه کنید و این موضوع را مستقیماً به آنها اعلام کنید و برای باطل کردن کارت سوخت مفقودی و دریافت کارت هوشمند سوخت جدید درخواست دهید.

مدارک لازم برای گرفت کارت هوشمند سوخت جدید چیست؟

مدارک شناسایی خودرو و صاحب خودرو، تکمیل فرم مربوطه و پرداخت هزینه‌ها از طریق کارت‌خوان مستقر در دفتر پلیس+۱۰٫

هزینه دریافت کارت المثنی سوخت چقدر است؟

هزینه دریافت کارت سوخت هوشمند جدید در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۱۰٫۰۰۰ تومان است.

صدور کارت سوخت المثنی چقدر طول می‌کشد؟

زمان لازم برای صدور کارت هوشمند سوخت المثنی بین دو هفته تا دو ماه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *