حذف معافیت گمرکی ماشین آلات، باعث گمراهی تولیدکنندگان شد

حذف معافیت گمرکی ماشین آلات

عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران می‌گوید که حذف معافیت گمرکی ماشین آلات، محاسبات تولیدکنندگان را برهم زده است.

به گزارش آسان ثبت و به نقل از ایسنا، آرمان خالقی، عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، با بیان اینکه حذف معافیت گمرکی ماشین آلات، محاسبات تولید کنندگان را برهم زده؛ گفت: «برخی تولیدکنندگان قبل از تصمیم به حذف معافیت گمرکی تجهیزات خود را خریداری کرده بودند و حالا باید یک نقدینگی جداگانه برای این هزینه تامین کنند.»

آرمان خالقی همچنین اظهار کرد: «تولید کننده در محاسبات قبلی خود مبلغ حقوق گمرکی ماشین آلات و تجهیزات را ندیده است. به طور کلی این تغییر محاسبات و نیاز بیشتر به منابع مالی که برای جبران آن چیزی دیده نشده، اشکال‌زا بود.»

این عضو هیئت مدیره همچنین اعلام کرد قانون معافیت گمرکی ماشین آلات یک قانون دائمی بود که با یک قانون یکساله بودجه لغو شده است.

وی همچنین گفت: «به نظر می‌رسد حداکثر لغو قانون یاد شده فقط امسال باشد. البته معتقدم حقوقدان‌ها باید روی این موضوع کار کنند که آیا می‌توان یک قانون دائمی را با یک قانون موقت کنار گذاشت. در نهایت اگر دولت قصد تمدید لغو معافیت گمرکی را نداشته باشند، حد اثر قانون حداکثر تا پایان امسال تلقی می‌شود.»

او با بیان اینکه ماشین آلات و تجهیزاتی به کشور وارد می‌شود که امکان ساخت نمونه داخلی آنها وجود ندارد، تصریح کرد: «معافیت گمرکی برای تسهیل توسعه واحدهای تولیدی بود. نگاه دولت باید به این قبیل کارها نگاه سرمایه‌گذاری باشد؛ یعنی اجازه دهد بنگاه تولیدی راه بیفتد تا بتواند مالیات پرداخت کند؛ اما وقتی راه‌اندازی بنگاه سخت باشد مالیات دادن هم به تعویق می‌افتد.»

خالقی در ادامه به افزایش نرخ پایه حقوق گمرکی از ۴,۲۰۰ تومان به ارز نیمایی اشاره کرد. او تصریح کرد: «بر این اساس نرخ ارز پایه حقوق گمرکی تقریباً شش برابر شده است. البته دولت در مقابل تعرفه را تا حدودی کاهش داده تا این افزایش جبران شود.»

همچنین به گفته وی تاثیر این افزایش حقوق گمرکی در قیمت نهایی کالاها وابسته به میزان استفاده از هر ماده اولیه در کالای نهایی است.