مجوز بغل‌نویسی خودروها

مجوز بغل‌نویسی خودروها

سرهنگ داود قاسمیان، معاون عملیات ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی، شرایط و ضوابط جدید بغل‌نویسی خودروهای وابسته به شرکت‌های خصوصی را اعلام کرد.

سرهنگ قاسمیان اظهار کرد: «با عنایت به اینکه ضوابط تعیین‌شده برای صدور مجوز بغل‌نویسی بر روی خودروهای وابسته به شرکت‌ها مربوط به سال ۱۳۹۳ بوده و با گذر زمان و نیازسنجی که از مراجعین توسط کارشناسان این معاونت صورت گرفته، در اواخر سال گذشته به منظور ایجاد سهولت در ارائه یکی از خدمات پلیس راهور به عموم جامعه به ویژه شرکت‌های خصوصی متقاضی دریافت مجوز انجام بغل‌نویسی بر روی خودروهای وابسته، ضوابط جدید با استفاده از تجربه کارشناسان و توجه به درخواست مراجعه‌کنندگان برابر مقررات تدوین و برای اجرا به پلیس راهور سراسر کشور ابلاغ شده است.»

این شرایط جدید عبارت‌اند از:

– اضافه نمودن شعار یا جمله‌ای حداکثر ۱۰ کلمه‌ای مرتبط با نوع فعالیت شرکت‌ها در مجوز صادره.

– ارائه برخی از مدارک مورد نیاز در قالب لوح فشرده و تشکیل پرونده الکترونیکی توسط پلیس راهور.

– شرکت‌هایی که بیش از ۵۰ دستگاه خودرو داشته با ارائه نامه تسویه‌حساب خلافی خودروها که از سوی مرکز اجرائیات صادر می‌گردد، دیگر نیازی به اخذ عدم خلافی برای هر خودرو ندارند.

سرهنگ قاسمیان افزودند: «در حال حاضر پلیس راهنمایی و رانندگی برای ارائه خدمات به شرکت‌های درخواست‌کننده نصب بغل‌نویسی این آمادگی را دارد برابر دستورالعمل صادره با دریافت مدارک لازم و تشکیل پرونده الکترونیکی نسبت به صدور مجوز در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای درخواست‌هایی که مدارک کامل داشته باشند، اقدام لازم را به عمل آورد.»

این مدارک عبارت‌اند از:

۱. ارائه نامه درخواست صدور مجوز بغل‌نویسی برای خودروها در فرم سربرگ شرکت با امضاء شخص مدیرعامل برای پلیس راهنمایی و رانندگی.

۲. ارائه اصل اساسنامه شرکت، اصل گواهینامه ثبت علامت تجاری، تصویر آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی همراه با تغییرات آن به صورت اسکن‌شده در قالب لوح فشرده و همراه داشتن کپی مدارک در مراجعه اولیه به پلیس راهور.

۳. ارائه تصویر شناسنامه خودروها و برگه عدم خلافی آنها (چنانچه تعداد خودروها بالاتر از ۵۰ دستگاه باشد ارائه نامه تسویه‌حساب مرکز اجرائیات کافی است).

۴. چنانچه خودروها به نام شخص است ارائه قرارداد کاری بنام مالک خودرو و راننده با شرکت.

۵. تمدید مجوز با ارائه تصویر خودروها یا انجام بازدید حضوری از خودروها توسط کارشناسان صورت می‌پذیرد.

این مقام انتظامی گفت: «چنانچه محل تردد خودروهای یک شرکت صرفاً در استان محل فعالیت باشد، مدارک به پلیس راهور استان ارائه تا از آن طریق مجوز صادر گردد و در صورتی که محل تردد چند استان یا سراسر کشور باشد، درخواست‌کنندگان با مراجعه به پلیس راهور استان و ارائه مدارک اشاره شده و بدون نیاز به حضور در محل معاونت عملیات ترافیک پلیس راهور واقع در شهرک آزمایش، پلیس راهور استان مدارک را از طریق سیستم اداری به این معاونت ارسال و پس از انجام بررسی‌های لازم مجوز صادر می‌گردد.»

وی اضافه کرد: «همانند گذشته استفاده از حروف لاتین، اشکال خاص و همچنین نصب علامت تجاری در قسمت عقب و جلو خودروها ممنوع است و در خصوص خودروهایی که بدون اخذ مجوز یا خارج از ضابطه تعیین شده در مجوز اقدام به نصب بغل‌نویسی می‌نمایند مأمورین اجرائی در صورت مشاهده نسبت به صدور برگه جریمه اقدام و مراکز شماره‌گذاری نیز از ارائه خدمات تا زمان اخذ مجوز یا رفع اثر بغل‌نویسی جلوگیری به عمل می‌آورند.»

معاون عملیات ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی در پایان خاطرنشان کرد: «جا دارد از مدیران شرکت‌هایی که در این چند سال همکاری لازم را با پلیس در زمینه رعایت ضوابط بغل‌نویسی داشته‌اند، تشکر و قدردانی نمایم.»