تجارت با عمان و رشد ۶۰ درصدی آن

رشد ۶۰ درصدی تجارت با عمان

پیمان پاک گفت: «تجارت با عمان در سال ۱۴۰۰، ۶۰ درصد نسبت به سال ۹۹ رشد داشته است.»

به گزارش آسان ثبت و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به وضعیت تجارت ایران با عمان گفت:

«با توجه خاص دولت سیزدهم به توسعه تجارت با همسایگان، تجارت با عمان در سال ۱۴۰۰، ۶۰ درصد نسبت به سال ۹۹ رشد داشته است. میزان تجارت در ۴ ماه ابتدایی امسال نیز نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ میزان ۸۰ درصد رشد داشته است. که بیشتر به موضوع صادرات مرتبط می‌شود. میزان صادرات ما به عمان در ۴ ماه ابتدایی امسال ۴۱۵ میلیون دلار بوده. که پیش بینی می‌کنیم تا پایان سال به یک میلیارد دلار برسد.»

او با اشاره به تهیه فهرستی از تجار معتبر و کالا‌های مورد نیاز در دو کشور گفت:

«سازمان توسعه تجارت بزودی از پلتفرمی مخصوص ارتباط تجار ایرانی با تجار سایر کشور‌ها رونمایی می‌کند که تمامی اطلاعات مرتبط به تجار معتبر و کالا‌های مورد نیاز در کشور‌های هدف روی آن موجود خواهد بود.»

در ادامه راشد الغیلانی، معاون سفارت عمان در تهران با استقبال از برگزاری چنین کارگاه‌هایی گفت:

«با توجه به روابط عمیق و حسنه میان ایران و سلطنت عمان، تجارت میان دو کشور نیز باید رشد کند. تمرکز سلطان جدید عمان بر برنامه‌های تجاری و سرمایه گذاری است و ایران نیز یکی از کشور‌های مهم برای در این زمینه محسوب می‌شود.»

ضرابی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان رسید تا در توصیه‌هایی به تجار از حل شدن مشکل تبادلات مالی با عمان به همیت دولت سیزدهم خبر دهد. وی با اشاره به اینکه تمرکز حضور شرکت‌های ایرانی در عمان به فعالان حوزه نانو، فناوری‌های نوین و‌های تک قرار دارد گفت:  «در مذاکرات طرفین موضوع تهاتر کالایی نهایی شده و در حال برنامه ریزی برای اجرا است.»

توسعه بیش از پیش:

ضرابی افزود:

«شورای داوری و حل اختلاف نیز تشکیل شده تا دعاوی تجار حل شود. همچنین مرکز مشاوره‌ای در اتاق بازرگانی شکل گرفته تا به تجار راهنمایی‌های کامل صورت گیرد. لازمه صادرات مجدد از طریق عمان، تولید بیش از ۳۰ درصد کالا در آن کشور است تا تعرفه‌ها برایش صفر شود.»

صالح جمعه، رئیس اتاق بازرگانی عمان در خصوص مزیت‌های سرمایه گذاری در عمان گفت:

«موقعیت جغرافیایی خاص عمران و فاصله ۳ ساعته پرواز به ۱۴ کشور، امنیت و ثبات سیاسی، زیبنا‌های نوین، مالیات گمرکی کم، ثبات اقتصادی و اجتماعی، آزادی ورادات و صادرات کالا و مالیات بر درآمد کم، کشور ما را به یک کشور جذاب برای حضور تجار تبدیل کرده است.»

فلاح، رایزن بازرگانی ایران در عمان گفت:

«حدود ۲۰ شغل در عمان محدودیت و ممنوعیت دارند و قبل از احداث دفتر و شرکت حتما با ما به عنوان رایزن مشورت کنید. فرهنگ مردم عمان این است که حتما باید در ملاقات‌های حضوری و با دیدن کالا، با آن‌ها وارد مذاکره شد.حضور در دو نمایشگاه سلامت و بسته بندی مواد غذایی در مهرماه بهترین فرصت برای بازاریابی در عمان است.»

کارگاه آموزش تجارت با عمان صبح امروز با حضور علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت، فرزاد پیلتن، مدیرکل غرب آسیای سازمان توسعه تجارت، راشد الغیلانی، معاون سفارت عمان در تهران، فلاح، رایزن بازرگانی ایران در عمان، صالح جمعه، رئیس اتاق بازرگانی عمان، ضرابی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و نمایندگان کمرگ، کشتیرانی و صندوق ضمانت صادرات ایران به همت سازمان توسعه تجارت برگزار شد.