صدور بیش از ۷۵۰۰۰ مجوز مشاغل خانگی

صدور بیش از ۷۵۰۰۰ مجوز مشاغل خانگی

حجت‌الله عبدالملکی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اعلام کرد که در ۹ ماه گذشته بیش از ۷۵۰۰۰ مجوز از طریق سامانه مشاغل خانگی صادر شده که چندین برابر دوره‌های گذشته بوده است.

اشتغال خانگی یکی از راه‌های مؤثر برای ایجاد اشتغال در بسیاری از کشورها است و منبع درآمد خانوارهای متعددی را تشکیل می‌دهد. هزینه پایین و بهره‌وری بالا از مزیت‌های مهم مشاغل خانگی است.

وزیر کار تصریح کرد: «همه کسب‌وکارهایی که در حوزه مشاغل خانگی در ارتباط با وزارت کار هستند به درگاه ملی مجوزها متصل شده‌اند. همچنین صدور مجوزها در حوزه کسب‌وکارهای خانگی تسهیل شده و سرعت گرفته است و دریافت‌کنندگان مجوز تحت نظارت دستگاه‌های موردنظر قرار می‌گیرند و از مزیت‌های یک کسب‌وکار رسمی مانند دریافت تسهیلات و غیره بهره‌مند می‌شوند.»

»»» راهنمای دریافت مجوز مشاغل خانگی «««

بر اساس آمار معاونت اشتغال وزارت کار از عملکرد مشاغل خانگی در شش‌ماهه اول دولت سیزدهم، بیش از ۵۳۰۰۰ مجوز مشاغل خانگی صادر شده و بیش از ۴۳۰۰۰ شغل در این بخش ایجاد شده است. به گزارش ایسنا، همچنین بیش از ۸۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به فعالیت مشاغل خانگی پرداخت و ۲۲۰۰۰ نفر موفق به دریافت این تسهیلات شده‌اند.

به‌روزرسانی سامانه مشاغل خانگی و افزایش رشته‌های مشاغل خانگی بهره‌مند از پوشش بیمه‌ای صندوق بیمه روستاییان و عشایر از جمله اقدامات صورت گرفته توسط معاونت اشتغال وزارت کار در حوزه مانع زدایی از توسعه و ایجاد مشاغل خانگی بوده است. در حال حاضر بسیاری از صاحبان مشاغل خانگی تهیه و تأمین مواد اولیه، دسترسی به بازار فروش و نبود نقدینگی و فضا برای تولید وعدم تأمین سرمایه برای توسعه کسب‌وکار خانگی را از مشکلات پیش روی خود برای شروع کار عنوان می‌کنند.

به اعتقاد کارشناسان، مشاغل خانگی یکی از بهترین شیوه‌های کسب‌وکار برای اشتغال افراد جویای کار به ویژه زنان و جوانان به شمار می‌رود که علاوه بر خلق فرصت‌های شغلی جدید زمینه رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی و کاهش بیکاری در کشور را فراهم می‌کند. امروزه مشاغل خانگی موجب درآمد بسیاری از خانواده‌ها شده و با توجه به ظرفیت‌های فراوان اشتغال‌زایی و انعطاف‌پذیری در ساعات کار با اقبال زیادی از سوی متقاضیان کسب‌وکار به ویژه زنان روبه‌رو شده‌اند.