شرکت تعاونی چیست؟

شرکت تعاونی شرکتی است که برای مدت نامحدود به منظور رفع احتیاجات مشترک شرکاء و بهبود وضع مادی و اجتماعی آنان برای یک یا چند منظور تشکیل می شود؛از جمله انجام خدمات عمومی و هرگونه فعالیت مربوط به تولید محصولات کشاورزی و صنعتی، تهیه و طبقه بندی و نگاهداری و تبدیل و فروش محصولات مذکور، تهیه و توزیع هر نوع کالا و لوازم مورد نیاز زندگی و حرفه ای آنان، تحصیل وام و اعتبار برای شرکاء، اقدام به عملیات ساختمانی و ایجاد مسکن، بیمه محصولات و حیوانات، قبول نمایندگی موسسات و کارخانجات وابسته به فعالیت های فوق، خرید سهم الشرکه شرکت های مشابه و امثال منظورهای مذکور”  (ماده یک قانون شرکت های تعاونی)

هدف از ثبت شرکت‌های تعاونی

هدف از ثبت شرکت های سهامی عام و سهامی خاص و نسبی و دیگر شرکت ها، فعالیت با منظور بالا بردن سود و بهره دهی  می باشد، در صورتی که هدف اصلی برای ثبت و تشکیل شرکت های تعاونی کمک به بهبود اوضاع اقتصادی و رفاهی شرکاء و تامین خواسته ها و نیاز های خاص آن ها است.

شرکت تعاونی می تواند در قالب یک شرکت سهامی و یا طبق مقررات اساسنامه مصوب تشکیل شود. زیرا در ماده ۱۹۳ ق.ت می گوید:” شرکت تعاونی اعم از تولید یا مصرف ممکن است مطابق اصول شرکت سهامی یا بر طبق مقررات مخصوصی که با تراضی شرکاء ترتیب داده شده باشد تشکیل بشود.”

همچنین اساسنامه شرکت تعاونی باید دارای نام با قید کلمه  تعاونی ، هدف ، موضوع ، نوع ، حوزه عملیات ، مدت ، مرکز اصلی ، نشانی ، میزان سرمایه ، مقررات مربوط به اعضاء ، ارکان ، مقررات مالی و کار ، انحلال و تصفیه ، حداقل و حداکثر اعضا به نسبت سرمایه و فرصت اشتغال و نوع فعالیت و …. باشد. اعضا در صورتی که واجد شرایط ذکر شده باشند می توانند به عنوان عضو ، فعالیت نموده و مطابق با اساسنامه در کلیه امور حق نظارت خواهند داشت.

انواع شرکت‌های تعاونی

در زیر با انواع شرکت های تعاونی آشنا می شویم ، پس با آکادمی آسان ثبت همراه باشید…

۱- شرکت تعاونی تولید 

شرکتی است که بین عده ای از ارباب حرف تشکیل می شود و شرکاء مشاغل خود را برای تولید و فروش اشیاء یا اجناس به کار می برند

۲- شرکت تعاونی مصرف

شرکتی که برای مقاصد ذیل تشکیل می شود:
۱-فروش اجناس لازمه برای مصارف زندگی اعم از اینکه اجناس مزبور را شرکاء ایجاد کرده است.
۲-تقسیم نفع و ضرر بین شرکاء به نسبت خرید هر یک از آن ها

۳- شرکت تعاونی اعتبار

شرکتی که بین عده ای تشکیل می شود، برای آنکه بتوانند با شرایط مناسبی اعتباراتی تحصیل نمایند تا شرکت بتواند با شرایط سهل تری به شرکاء خود وام و اعتبار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *