گواهی کدپستی چیست؟ کاربرد و نحوه‌ی دریافت آن چگونه است؟

گواهی کدپستی چیست؟ کاربرد و نحوه‌ی دریافت آن چگونه است؟

گواهی کدپستی چیست؟

شرکت ملی پست ایران به منظور تایید کد پستی ده رقمی و نشانی مرتبط با آن خدمتی را تعریف کرده است که اصطلاحاً به آن «گواهی کد پستی» می‌گویند. این گواهی بر اساس اطلاعات موجود در بانک اطلاعاتی کد پستی ده رقمی صادر می‌شود و قابل ارائه به سازمان‌ها و نهادها برای اعلام درستی نشانی و ارتباط کدپستی با آن آدرس است. تمام اشخاص حقیقی می‌توانند با مراجعه به سایت خدمات الکترونیکی پست، کد پستی خود را استعلام کنند و گواهی آن را دریافت نمایند.

 

کاربرد گواهی کدپستی

در سال‌های اخیر، عمدتاً استعلام نشانی از طریق کد پستی انجام می‌گیرد. متقاضیان تاسیس شرکت در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها، متقاضیان ثبت برند در وب‌سایت مرکز مالکیت معنوی و متقاضیان اخذ کارت بازرگانی در سایت اتاق بازرگانی حتماً با این موضوع مواجه شده‌اند. مشکلی که گاهی افراد با آن مواجه می‌شوند این است که کد پستی ده رقمی با آدرسی که اشخاص درج می‌کنند مغایرت دارد. در این مواقع، دریافت گواهی کد پستی اجتناب‌ناپذیر می‌شود. این گواهی تنها راه اثبات تطبیق کدپستی با نشانی به ادارات و مراکز دولتی و خصوصی است.

 

نحوه دریافت گواهی کدپستی

۱. ورود به سایت خدمات الکترونیکی پست به نشانی اینترنتی https://epostcode.post.ir/user/certification

۲. رفتن به بخش «صدور گواهی کدپستی» و وارد کردن کد پستی و شماره تلفن همراه.

(در صورتی که کد پستی خود را نمی‌دانید، می‌توانید ابتدا به بخش «یافتن کد پستی» بروید و مراحل دریافت گواهی کد پستی را پس از یافتن آن ادامه دهید.)

۳. در صورتی که نشانی نمایش داده شده با آدرس شما مطابقت دارد، گزینه «انتقال به درگاه بانک و پرداخت» را بزنید.

۴. پس از پرداخت هزینه می‌توانید گواهی کد پستی را دریافت کنید. این گواهی حاوی بارکدی بیست رقمی است که به آن اعتبار می‌بخشد. فایل تاییدیه کد پستی را می‌توان هم به صورت آنلاین برای اشخاص فرستاد و هم پرینت آن را به صورت حضوری به ارگان‌ها، دستگاه‌ها، تشکیلات و موسسات ارائه داد.

 

هزینه دریافت گواهی کدپستی

صدور تاییدیه کدپستی جزو خدمات آنلاین و غیرحضوری اداره پست است. دریافت این گواهی به مُهر پستی احتیاج ندارد اما هزینه اندکی برای این خدمت در نظر گرفته شده است. هزینه تاییدیه کد پستی به صورت آنلاین و مستقیماً از متقاضیان دریافت می‌شود. تعرفه صدور گواهی کد پستی در سال جاری سه هزار و صد تومان است.

 

سامانه مرتبط: سامانه آنلاین تغییر کد پستی

 

✅ پرسش‌های پرتکرار درمورد گواهی کدپستی✅ 

✅ گواهی کدپستی چیست؟

✔️ گواهی کد پستی به منظور تایید کد پستی ده رقمی و آدرس مرتبط با آن از سوی اداره پست صادر می‌شود.

✅ گواهی کدپستی چه کاربردی دارد؟

✔️ این گواهی برای اعلام درستی نشانی و ارتباط کدپستی با آن نشانی به نهادهای دولتی و موسسات خصوصی ارائه می‌شود.

✅ نحوه دریافت گواهی کدپستی به چه ترتیب است؟

✔️ برای این منظور باید به سامانه خدمات الکترونیکی پست بروید، وارد بخش «صدور گواهی کدپستی» بشوید و مراحل دریافت تاییدیه را به ترتیب طی فرمایید.

✅ هزینه دریافت گواهی کدپستی چقدر است؟

✔️ تعرفه صدور گواهی کد پستی در سال جاری سه هزار و صد تومان است که به صورت آنلاین از متقاضیان دریافت می‌شود.

✅ نشانی سایت اینترنتی دریافت تاییدیه کدپستی چیست؟

✔️  https://epostcode.post.ir/user/certification

 

1 دیدگاه برای “گواهی کدپستی چیست؟ کاربرد و نحوه‌ی دریافت آن چگونه است؟

  1. عباس گفته:

    من واسه صدور پلاک خودرو نیاز به تاییدیه کد پستی داشتم کافی نت همه کارها انجام دادم و یک کد دادن و گفتن مامور پست منطقه شما بهتون زنگ میزنم و این کد رو بدین تایید میخوره و اکی میشه حالا سوال اینجاست کی زنگ میزنم و جالب اینجاست که اگه زنگ بزنه جواب ندم منفی میشه و باز دوباره باید بیست هزار خرج کنی و از نو 🤔🤔🤔

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *