لیست مشاغل خانگی مورد تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی [۳۰۴ شغل]

لیست فهرست مشاغل خانگی سال ۹۹

سال‌های زیادی بود که مشاغل خانگی تحت تاثیر روند رو به رشد صنایع و کسب‌وکارهای بزرگ کمتر مورد توجه قرار می‌گرفتند. تا به امروز مشاغل خانگی اغلب به آن دسته از شغل‌هایی نسبت داده میشد که کمتر نیاز به آموزش‌های رسمی داشته‌اند و افرادِ مشغول به آن‌ها به جای تحصیل در هنرستان‌ها و دانشگاه‌ها، مهارت‌هایشان را در کارگاه‌ها و تحت نظارت اساتید آن رشته‌ آموخته بودند. ولی امروزه به دلیل تغییر چشمگیر بوم کسب‌وکارها در همه‌ی دنیا، دیگر خبری از کارگاه‌های خاک گرفته و دورافتاده نیست و افرادی در دسته‌ی شاغلان خانگی قرار می‌گیرند که علاوه بر تحصیلات دانشگاهی و رسمی، دانش و تجربه‌ی به روزی در زمینه‌های مرتبط با شغل خود دارند.

نوشته مرتبط: ثبت برند مشاغل خانگی

از طرفی امروزه داشتن یک مهارت خاص برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار هرچند کوچک کافی نیست. به عنوان نمونه فرش‌بافی را تصور کنید. در گذشته انگیزه‌ی مشتریان یک فرشباف استفاده‌ی مستقیم از آن فرش برای پوشاندن کف منازلشان بود. ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی‌های نساجی و فرشبافی، کمتر کسی از فرش‌های دستباف به عنوان زیرانداز منازل استفاده می‌کند و اغلب از آن به عنوان یک کالای لوکس و هنری حتی بر روی دیوارهای منازل استفاده می‌کنند.

از طرف دیگر در گذشته فرشباف‌ها بازار منحصربه‌فرد خودشان را داشتند که اغلب تاجرانی بودند که این فرش‌ها را به شهرهای دیگر می‌بردند و آن‌ها را به فرش‌فروشان می‌فروخته‌اند. ولی امروزه یک بافنده‌ی فرش دستباف با استفاده از ابزارهایی مثل شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام و وبسایت‌هایی همچون دیجیکالا می‌تواند به راحتی محصول خود را به مشتریانش بفروشد و واسطه‌های آن را حذف کند. فرش‌بافی که قصد داشته باشد با استفاده از تکنولوژی‌های جدید محصولش را به طور مستقیم به دست مشتری برساند، نیاز به شناخت حداقلی از ابزارهای مرتبط با اینترنت دارد. همچنین داشتن دانش و مهارت‌های مرتبط با بازاریابی، جذب و نگهداری مشتری، نحوه‌ی ارائه‌ی محصول و … هم تاثیر چشم‌گیری بر میزان موفقیت کسب‌وکار فرش‌باف دارد.

نوشته مرتبط: راهنمای دریافت مجوز مشاغل خانگی

پس بیایید روراست باشیم؛ کسب‌وکارها و مشاغل خانگی دیگر مثل گذشته گوشه‌گیر و محجور نیستند و در بازار امروز حرفی برای گفتن دارند. به خصوص اینکه امروزه بسیاری از مشاغل مرتبط با اینترنت هستند که جای پای خود را در بین لیست مشاغل خانگی باز کرده‌اند. پیشنهاد می‌دهیم تا نگاهی به لیست مشاغل خانگی که در زیر آمده است بیاندازید تا بیشتر در جریان عناوین شغلی که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مشاغل خانگی به رسمیت شناخته شده‌اند قرار بگیرید.

 

 

فهرست مشاغل خانگی (کسب‌وکارهای خانگی)

 

نوع فعالیت دستگاه اجرایی جمع کلی رشته‌ها
صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ۴۲
فرش دستباف و رشته‌های مرتبط به صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (مرکز ملی فرش ایران) ۱۰
تولیدی (صنعت و خدمات) وزارت صنعت، معدن و تجارت ۳۶
تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت (مرکز توسعه تجارت الکترونیک) ۲۶
امور تولیدات دامی، شیلات، صنایع تبدیلی و تکمیلی

کشاورزی، عشایری، امور تولیدات گیاهی

وزارت جهاد کشاورزی ۶۵
فعالیت‌های فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۲۵
جمع ۳۰۴

 

دانلود PDF لیست مشاغل خانگی

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال)

✅ تعریف مشاغل خانگی یا کسب‌وکار خانگی چیست؟

✔️ فعالیت‌هایی که توسط افراد در فضای مسکونی انجام می‌شود و بدون ایجاد مزاحمت برای واحدهای مسکونی همجوار منجر به تولید کالا یا عرضه‌ی خدماتی که قابل عرضه در بازار باشد می‌شود.

✅ شاغلین کسب‌وکار خانگی به چه صورت‌هایی فعالیت می‌کنند؟

 • به صورت کارمزدی برای کارفرمایی خارج از منزل
 • تامین مواد اولیه برای بازار
 • تولید کالا برای بازار
 • پشتیبانی برای اشخاص حقیقی یا حقوقی
 • خوداشتغالی
 • کسب‌وکار مجازی و در بستر اینترنت

✅ حوزه‌های اصلی مشاغل خانگی چیست؟

 • صنایع دستی
 • فرش دستباف و رشته‌های مرتبط به صنایع
 • تولیدی (صنعت و خدمات)
 • تجارت الکترونیک
 • امور تولیدات دامی، شیلات، صنایع تبدیلی و تکمیلی
 • کشاورزی، عشایری، امور تولیدات گیاهی
 • فعالیت‌های فرهنگی و هنری

1 دیدگاه برای “لیست مشاغل خانگی مورد تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی [۳۰۴ شغل]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.