سامانه ثنا چیست؟

سامانه ثنا چیست؟

زمانی که یک فرد با حضور در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی طرح دعوی می‌کند، پس از ارجاع به دادگستری این وزارتخانه موظف است طرف دیگر دعوی (یعنی فرد خوانده شده) را از این موضوع با خبر کند. به همین دلیل یک نسخه از ابلاغیه بایستی به فرد خوانده دعوی ارسال شود. در گذشته این نسخه به صورت کاغذی به آدرس فرد مذکور ارسال می‌شد. چنین موضوعی دردسرهای زیادی داشت. ممکن بود آدرس سکونت فرد تغییر کرده باشد یا اصلا در خانه یا محل کار حاضر نباشد. در این بین گزارش‌های زیادی مبنی بر امتناع از دریافت ابلاغیه از مامور نیز ثبت شده است. به منظور مقابله با این مشکلات، در سال ۱۳۹۵، سایت  سامانه ثنا، تاسیس و راه اندازی گردید؛

به این ترتیب، کلیه اشخاص مرتبط با پرونده، اعم از شخص حقوقی و حقیقی، لازم است که برای پیگیری پرونده و دریافت ابلاغیه‌های قضایی مربوطه، به سایت این سامانه مراجعه کنند. این الزام افراد، به پیگیری امور قضایی خود از طریق سامانه ثنا و همچنین وجود بخش‌ها و امکانات متعدد در سامانه ثنا، ضرورت ارائه راهنمای جامع سامانه ثنا را ایجاب می‌نماید. سامانه‌ی ثنا سامانه‌ایی طراحی شده توسط قوه قضاییه است که در آن تمامی ابلاغ‌های قضایی و تمامی شکواییه‌ها و دادخواست‌های شما به ثبت رسیده است. شما می‌توانید به راحتی از طریق این سامانه به آن‌ها دسترسی داشته باشید. همچنین برای بازدید از ابلاغیه‌های جدید نیز باید به این سامانه مراجعه نمایید.

مزایای استفاده از سامانه ثنا

با توجه به پیشرفت و گسترش تکنولوژی، در سال‌های اخیر، دولت‌های جهان نیز اقدام به استفاده از این تکنولوژی‌های جدید، در بخش‌های مختلف، با هدف خدمات دهی بهتر به اتباع خود، کرده‌اند. در کشور ما نیز قوه قضاییه، در راستای تسهیل هر چه بیشتر خدمات دهی، به مراجعین خود و همچنین، محدود کردن نیاز به مراجعه حضوری افراد به دادگستری، برای انجام امور مربوط به خود، اقدام به طراحی برنامه آنلاینی به نام سامانه ثنا دادگستری نموده، که یک سایت ابلاغ الکترونیکی می‌باشد.

سامانه ثنا دارای امکانات متعددی، از جمله مشاهده ابلاغیه با موبایل و پیگیری اظهارنامه قضایی بوده و به جهت خدمات رسانی ویژه‌ای که برای مراجعان دادگستری انجام می‌دهد، مورد استقبال بسیاری از افراد، قرار گرفته است. مزایای این سامانه، عبارتند از :

 • برخلاف اطلاع رسانی، از طریق ابلاغیه‌های کاغذی که توسط مامورین ابلاغ قوه قضاییه، انجام شده و احتمال آسیب فیزیکی، مفقود شدن و از بین رفتن ابلاغیه، در آن روش وجود داشت. اطلاع رسانی با استفاده از سایت ثنا دادگستری، از تمامی این خطرات مصون می‌باشد .
 • امکان افشای اطلاعات و شکسته شدن حریم خصوصی افراد، در سامانه ثنا دادگستری، به صفر رسیده است.
 • کاهش در هزینه‌های دستگاه قضایی و هزینه‌های مراجعین به این دستگاه .
 • ارائه خدمات قضایی به کاربران، در هر ساعت از شبانه روز و بدون نیاز به مراجعه حضوری آن‌ها .
 • افزایش سرعت روند رسیدگی به پروند‌های قضایی .
 • کاهش اتلاف وقت و انرژی افراد، با حذف مراجعه حضوری آن‌ها .

کد ثنا چیست؟

کد ثنا یک رمز منحصر به فرد است که برای هر کد ملی صادر می‌شود. این رمز به همراه شماره ملی برای ورود به سامانه ابلاغیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. دریافت این کد بسیار ساده است، ابتدا در سایت ثبت نام کنید، سپس فرایند احراز هویت را در یکی از کارگزاری‌ها طی کنید تا کد برای شما صادر شود.

نحوه ثبت نام سامانه ثنا چگونه است؟

۱٫در قدم اول وارد صفحه اصلی سایت ثنا شوید. سپس، بر روی گزینه ثبت نام برخط ثبت نام شخص حقیقی، کلیک نمایید. در این مرحله از مراحل ثبت نام ثنا، اطلاعات مربوط به کد ملی، تاریخ تولد، شماره سریال شناسنامه و کد امنیتی را در کادرهای مشخص شده در تصویر، وارد کرده و دکمه ادامه را بزنید.

 

سامانه ثنا چیست؟

۲.در صفحه جدید، شرایط و مقررات استفاده از سامانه ثنا به شما نشان داده می‌شود؛ برای ادامه، دکمه تایید را بزنید. از این مرحله تا چند مرحله بعد باید مشخصات خود را وارد نمایید. ابتدا مشخصات شناسنامه‌ای خود را در کادرهای تعیین شده، وارد کرده و مرحله بعد را انتخاب نمایید. اکنون، اطلاعات تماس خود را در کادرهای تعیین شده، وارد کرده و مجددا، مرحله بعد را بزنید.

سپس در مرحله بعدی از مراحل ثبت نام سامانه ابلاغ ثنا، اطلاعات مربوط به اقامتگاه خود ( محل سکونت یا کار ) را در کادرهای مربوطه وارد کرده و دکمه مرحله بعد را کلیک نمایید. در صفحه جدید، میزان تحصیلات و شغل خود را مشخص کرده و دکمه (ثبت اولیه اطلاعات) را کلیک نمایید.

۳.اکنون، سامانه ثنا، یک کد را به شماره همراه شما ارسال می‌کند؛ شماره همراه و کد ارسال شده را در کادرهای مشخص شده در تصویر، وارد کرده و سپس، دکمه تایید کد امنیتی را کلیک نمایید.

سامانه ثنا چیست؟

پرداخت هزینه احراز هویت:

۴.در این مرحله از مراحل ثبت نام ثنا، لازم است که اقدام به پرداخت هزینه احراز هویت نمایید. بدین منظور، یکی از کارگزاران را از منوی موجود در تصویر، انتخاب کرده و سپس، دکمه پرداخت هزینه را بزنید. اکنون وارد درگاه پرداخت بانکی شده و برای پرداخت هزینه احراز هویت، اطلاعات کارت بانکی خود را وارد کنید.

۵.پس از پرداخت هزینه احراز هویت و بازگشت به سایت ثنا، دکمه شروع احراز هویت غیر حضوری را در این مرحله از مراحل ثبت نام سامانه ابلاغ ثنا، با استفاده از دوربین موبایل یا وب کم لپ تاپ، عکس خود را به گونه‌ای بگیرید که صورت، در نقطه مشخص شده، طبق دستور العمل باشد.

۶.در این صفحه امضای الکترونیک خود را با لمس صفحه موبایل، وارد کرده و دکمه ثبت و ادامه را بزنید. در این مرحله، یک عبارت به شما نشان داده می شود. ابتدا، روی دکمه (record a video) کلیک کرده، سپس، آن عبارت را تکرار نموده و در نهایت، دکمه ارسال ویدئو را بزنید.

لازم به ذکر است که سامانه ابلاغ ثنا علاوه بر مشاهده ابلاغیه، امکانات متعدد دیگری را نیز برای کاربران خود فراهم کرده است. پلمپ دفاتر یکی از مهم‌ترین کارهایی است که شرکت‌ها و تاجران با شروع فعالیت تجاری خود باید آن را انجام دهند. این دفاتر برای ثبت حساب و کتاب‌های مالی و همچنین امور مالیاتی کاربرد دارند.

پلمپ دفاتر برای شرکت‌ها، موسسات و تاجران اجباری است. در نتیجه این اشخاص موظف هستند هر سال، دفاتر خود را پیش از پایان سال مالی پلمپ کنند، حتی اگر در طول سال هیچ فعالیتی نداشته یا میزان فعالیت آن‌ها محدود باشد.

طلاق توافقی و سامانه ثنا

برای ثبت دادخواست انواع طلاق مانند طلاق توافقی، طلاق از طرف زن، طلاق از طرف مرد می‌توان از طریق سایت ثنا اقدام کرد. همچنین می‌توان همه‌ ابلاغیه‌های مربوط به پرونده و در نهایت رای طلاق را از طریق سامانه بررسی کرد.

برای این کار باید بعد از ثبت نام در سامانه به سایت عدل ایران مراجعه سپس گزینه اطلاع رسانی اشخاص را انتخاب و اطلاعاتی مانند کد ملی و تاریخ تولد و .. را وارد کرد و پیگیری امور طلاق را انجام داد.

انحصار وراثت و سایت ثنا

سوالاتی در این خصوص وجود دارد که آیا برای امور انحصار وراثت ثبت نام در سامانه ثنا لازم است یا خیر؟ همانطوری که می‌دانید برای امور انحصار وراثت نیاز به دریافت گواهی انحصار وراثت است که برای این کار باید ثبت دادخواست صورت بگیرد.

برای این کار باید وراث، طلبکاران متوفی یا افراد ذینفع در انحصار وراثت با در دست داشتن مدارک هویتی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند و هزینه دادرسی را پرداخت و کارهای ثبت دادخواست را انجام دهند.

برای انجام این کار راه دیگری وجود دارد که متقاضی دریافت گواهی انحصار وراثت در سامانه ثنا ثبت نام و امور احراز هویت خود را انجام دهد. از طریق همان سامانه هم می‌تواند هزینه‌ها را پرداخت کند و هم می‌تواند ثبت دادخواست را انجام دهد.

اگر فردی سامانه ثنا نداشته باشد، چه می‌شود؟

موارد بسیاری رخ می‌دهد که شخص شاکی امکان دارد کد ملّی متهم را در اختیار خود نداشته باشد. به این هنگام یک سؤال پیش خواهد آمد، آن هم این است که؛ ابلاغیه چگونه و به چه طریقی برای متهم ارسال می‌گردد؟ به این هنگام با شماره تماسی که به اسم شخص است و یا اطلاعات هویتی دیگر با هماهنگی لازم با کلانتری میبایست کد ملّی متهم را پیدا و به واسطه‌ی آن ضمن سامانه ثنا کارهای مربوط به شکایت و ثبت دادخواست را به انجام رسانید.

ثبت نام در سامانه ثنا خارج از کشور

نکته : قبل از هر توضیحی توجه داشته باشید افراد خارج از کشور فقط با داشتن شرایط زیر میتوانند اقدام به ثبت نام در سامانه ثنا نمایند :

۱- دارای کارت ملی هوشمند ایران (کد ملی ثبتی) باشند.

۲- خط تلفن همراه فعال ایران داشته باشند. (پیامک احراض هویت)

۳- امکان پرداخت آنلاین در ایران داشته باشند.

مراحل ثبت نام سامانه ثنا خارج از کشور

ابتدا وارد وبسایت «international.adliran.ir» شوید.

مشخصات خود شامل نام و نام خانوادگی کد ملی و سریال شناسنامه را وراد کنید.

 • تایید توافق نامه حساب کاربری .
 • ورود مشخصات شناسنامه ایرانی‌.
 • ورود اطلاعات تماس و محل سکونت‌.
 • بارگذاری یک عکس ۴*۳ از خود.
 • احراز هویت غیر حضوری ثنا در سامانه

نکته ۱ : اگر جز ایرانیان غیر بومی هستید، برای ثبت نام در ثنا باید وارد سایت international.adliran.ir شوید.

نکته ۲ : اگر متقاضی ثبت نام ثنا در خارج از کشور هستید ولی خط موبایل فعال در داخل کشور می‌باشد می‌توانید با هماهنگی دوستان و اقوام کد دریافتی در خط موبایل خود را دریافت کنید.

سوالات متداول

کد ثنا چیست؟

کد ثنا، رمزی می‌باشد که بعد از کامل نمودن مراحل ثبت نام ضمن وب‌سایت ثنا و انجام احراز هویت ضمن سامانه، در اختیار افراد قرار می‌گیرد تا آنها بتوانند با استناد بدان به سامانه ثنا و سایر سامانه‌های خدمات قضایی ورود نموده و بدین طریق پیگیری‌های مورد نیاز در ارتباط با پرونده‌های قضایی خویش را به انجام برسانند.

آیا ثبت نام الکترونیک سامانه ابلاغ ثنا در منزل نیز امکان پذیر می‌باشد؟

بله در حال حاضر ثبت نام سامانه ابلاغ ثنا در منزل نیز امکان پذیر بوده و برای انجام آن باید به سایت ثنا مراجعه نمود و جزئیات ثبت نام ثنا و نحوه احراز هویت آن در منزل توضیح داده شده است.

ویرایش اطلاعات در سامانه قضایی ثنا چگونه است؟

ویرایش اطلات در این سامانه امکان پذیر است. برای ویرایش اطلاعات وارد بخش ویرایش اطلاعات شده و ویرایش صورت می‌گیرد. در ویرایش اطلاعات دقت شود که صفحه کیبورد در حالت فارسی نباشد. در صورتیکه رمز موقت فراموش شود، بهتر است از ارسال رمز مجدد استفاده کنید.

آیا استفاده از اپلیکیشن عدالت همراه ممکن است؟

دربعضی موارد اشخاص در ورود به سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی به وسیله موبایل دچار مشکل می‌شوند. برای رفع این مشکل می‌توان مرورگر گوشی را آپدیت کرد. بهتر است از کامپیوتر یا لپ تاپ برای ورود به سامانه استفاده شود. در نسخه ویندوز، تمام صفحه سایت باز می‌شود. همچنین می‌توان نرم افزار عدالت همراه را روی موبایل نصب نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *