موارد و اقدامات نگهداری شرکت و پیشگیری از مشکلات ثبتی شرکت

موارد و اقدامات نگهداری شرکت و پیشگیری از مشکلات ثبتی شرکت

پیشگیری از مشکلات ثبتی شرکت

در صورت انجام مواردی که در زیر به آن ها اشاره شده است، می توانیم شرکت خود را نگهداری و از بروز مشکلات ثبتی شرکت جلوگیری نماییم. لازم به ذکر است که رعایت این موارد مستلزم دقت در نحوه ی اجرا و نیز زمان انجام آن می باشد.

شرایط و موارد نگهداری بسیار ساده است که در ادامه به آن اشاره کرده ایم:

  • تمدید مدت تصدی مدیران شرکت

مدت تصدی هیات مدیره در شرکتهای سهامی حداکثر دو سال است که پیش از پایان مدت تصدی ( یا پس از فوت یا استعفای یکی از اعضا ) ، به راحتی از طریق مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده قابل تمدید است. در انواع دیگر شرکت هم چنانچه مدتی برای هیات مدیره تعیین شده باشد،  پیش از اتمام آن مدت بایستی تغییرات فوق اعمال و مدیران جدید منصوب شوند.

  • تصویب ترازنامه مالی سالانه شرکت

رییس و اعضای هیات مدیره شرکت در بازه زمانی ۴ ماهه پس از پایان هر سال مالی ( معمولا همان سال شمسی است ) ،  موظف به تصویب ترازنامه مالی شرکت با دعوت از سهامداران برای حضور در جلسه مجمع عمومی سالانه می باشند.

  •  تمدید مدت ماموریت بازرسان شرکت (فقط در شرکتهای سهامی)

رییس و اعضای هیات مدیره موظفند در پایان دوره ماموریت بازرسان شرکت که حد اکثر یک سال مالی ( معمولا تا پایان اسفند هر سال ) میباشد با دعوت از سهامداران و تشکیل جلسه مجمع عمومی عادی نسبت به تعیین یا تمدید بازرسان شرکت اقدام نمایند.

  • دریافت دفاتر پلمپ شده تجاری

کلیه شرکتهای تجاری موظف به دریافت دفاتر تجاری پلمپ شده خود برای  درج حسابهای مالی آن هم به صورت روزانه در داخل آنها می باشند. دفاتر تجاری که دفاتر قانونی نیز نامیده می شود، شامل دفتر کل و دفتر روزنامه می باشند که هر سال قبل از شروع سال مالی جدید به راحتی قابل دریافت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *